Marine Le Penová míří stále vítězně vpřed. Jak dlouho? |
Vypadlo to chvíli, že jí nebylo ani vidět, ani slyšet. Ale zdání klame. První volby po týdnu „národní jednoty“, spjaté s atentáty v redakci Charlie Hebdo, vrací předsedkyni Národní fronty do čela politického peletonu. Marine Le Penová podle dvou výzkumů – IFOP pro týdeník Marianne a CSA pro rádio RTL má jednu jistotu: bude první na pásce. IFOP jí dává rozpětí 29-30% a CSA 29-33%.
V druhém kole by ovšem byla poražena, ať už by se jednalo o jakéhokoliv kandidáta, levice či pravice: Françoise Hollanda, Manuella Vallse, Nicolase Sarkozyho nebo Alaina Juppého. O tom, zda tomu tak bude, se ale lze pouze dohadovat. Volební předpověď může utvořit přesvědčení.
I když, jak tvrdí Alexandre Dézé, expert z univerzity v Montpelier-I, na něhož se obrátil večerník Le Monde, tyto výzkumy umožňují utvřit „spíše subjektivní“, nicméně stále nárůstající „přesvědčení“, jež může vyústit v „empirickou víru“. Jinými slovy, výzkumy volby nevytvářejí, ale posilují přesvědčení o možnosti výsledku, který předpovídají. Potvrdilo se to například při posledních prezidentských volbách, kdy všechny výzkumy v letech 2010-2012 předpovídaly porážku Nicolase Sarkozyho ve 2. kole. Což se také nakonec stalo.
Marine Le Penová ví, že každý taková zpráva jen posiluje její pozici. Ve svém tweetu v reakci na výzkumy sdělila: „Navzdory nedávné mediální propagandě, IFOP mi dává 30% pro prezidentské volby!“ napsala. A dále: „Mobilizujme se pro volby v departmentech!“ Ty budou v březnu velkou zkouškou nejen levice, ale i klasické pravice.
Již víkendový výsledek je velkou ranou pro pravicový Svaz pro lidové hnutí (UMP), jenž byl vyřazen v departmentu Doubs v 1. kole. Její kandidát Charles Demouge propadl. Do 2. kola tak postupují – na čele se Sophií Montelovou (32, 60%), kandidátkou FN, také kandidát Frédéric Barbier (28, 85%), kandidát Socialistické strany (PS).
Sarkozyho UMP zatím nevydalo po oznámení výsledků žádný pokyn pro 2. kolo, což jen zvyšuje nejistotu, do jaké míry je Sarkozyho uskupení v závěsu populistů. Výsledkům jistě nepomohla i nízká účast voličů (39, 56%). UMP ta ztratila poprvé v historii 2. kolo v parlamentním okrsku.
Poslední výsledky v tomto regionu, sousedícím se švýcarským kantonem Vaud, potvrzují, vítězství národních populistů nené jen taková náhoda. Podle Martiala Foucaulta z Výzkumného centra politických věd (CEVIPOF) získala lepenisté v posledních parlamentních volbách 23, 87% v roce 2012 a 35, 08% ve volbách evropských v roce 2014. Národní frontě se podařilo udělat z těchto voleb symbolickou bitvu o mandát po socialistovi Pierru Moscovicimu, jenž nastoupil na podzim do Evropské komise.
Region navíc prožívá vysoký nárůst nezaměstnanosti – oproti 13, 5% na národní úrovni, je tu 22% dělníků bez práce. Předsedkyně Le Penová se během kampaně demonstrativně ukázala před továrnou PSA v Sochaux, kde rozdávala letáky proti likvidaci pracovních míst.
Montelová nevěří na „rovnost ras“
Europoslankyně a regionální zastupitelka Franche-Comté Sophie Montelová (*1969), vdaná a matka dvou dětí, nebyla dosud příliš známou političkou Národní fronty. Přesto tato žena, jež má „geny FN v krvi“, jak ráda opakuje (stala se členkou od roku 1987), se již dřive vyznamenala výroky, které v těchto dnech oživil portál L´entente. Poslankyně, jež se vyloženě nepočítá k žádnému klanu, se dopustila před časem výroků, jež by se daly charakterizovat jako rasistické.
Byl to ale patrně jen jeden z mnoha konformních výroků, v nichž se sama přihlásila ke stranické propagandě, v té době zastoupené kontroverzním otcem nynější předsedkyně. Během zasedání v Besançonu v roce 1986 pronesl Jean Marie Le Pen jednu z svých tirád, tentokrát o „evidentní nerovnosti ras“. A paní Montelová to po něm prostě zopakovala. „Při sledování dětí vietnamského původu, jež se dokáží lépe adaptovat při studiu i v práci, než děti vzešlé z africké imigrace, je fakt, který potvrzují všichni učitelé – i ti, co jsou levicoví, “ pravila. A následovala úvaha o výjimečnosti velké francouzské civilizace.
Dnes ale sleduje spíše linii Marine Le Penové. Opakuje, že není „neni nalevo, ani napravo“, odmítá spojenectví „UMPS“ (tedy aliance levice a pravice), a je proti „islámské hrozbě“ - a proti Evropské unii. Všechny současné ingredience strany, jež je ve Francii na vzestupu, přejala zkrátka do svého žargonu.
Žádné komentáře:
Okomentovat