Andula Sedláčková, herečka

sobota 31. října 2015

Manévry kolem kandidatury do Elysejského paláce pokračují

politika > Francie > komentář zveřejněn a odvysílán na ČRo Plus dne 23. října 2015
Elysejský palác, místo a sídlo francouzských prezidentů.
Rok a půl sice zbývá do konce mandátu francouzského prezidenta Françoise Hollanda, manévry kolem volby nového prezidenta do Élysejského paláce pokračují. Hned několik vyjádření v poslední době, v nichž se adepti na prezidentský úřad – na prvním místě Hollande sám, ale i François Fillon či ostře sledovaní adepti Alain Jupé a Nicolas Sarkozy - pokoušejí vymezit vůči svým potenciálním soupeřům, ale nepřestává pokračovat.

pátek 30. října 2015

Boualem Sansal: prorok islámského totalitarismu

kultura > knihy > portrét vyšel na literární 23. října 2015
Spisovatel Sansal je čerstvým držitelem Ceny francouzské akademie.
Mluví se o něm všude. Alžírský spisovatel Boualem Sansal (*1949), jehož příjmení odkazuje na berberské kořeny (jméno znamená: vybroušený kámen), letošního podzimu nechybí nikde. Jeho poslední román 2084 s podtitulem La fin du monde (Konec světa, vydaný nakladatelstvím Gallimard), se stal od konce léta nejvyhledávanější knihou literárního podzimu ve Francii. Je nominován na všechny významné ceny. Získá i cenu nejprestižnější – Cenu Goncourtovu?

neděle 18. října 2015

Ofenzíva ombudsmanky Anny Šabatové

> politika > uprchlíci > komentář byl publikován a odvysílán v ČRo Plus, dne 16. října 2015
Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová ostře vystoupila proti podmínkách, v nichž žijí u nás uprchlíci.
Není to poprvé, a patrně ani naposledy. Úvahy nad stavem české demokracie, jež přišla k životu dvojím řezem, v listopadu 1989, a posléze s privatizací v roce 1992 (jejíž součástí bylo následné dělení Československa), nás patrně jen tak neopustí. Uprchlická krize, jež dorazila i k nám, se netýká jen lidí na útěku, ale opět ukazuje, a to zejména, na stav myšlení, a vztah k základním demokratickým hodnotám. A týká se bohužel i dětí.

čtvrtek 15. října 2015

Literární ocenění Man Booker Prize 2015 získal jamajský gay Marlon James

> kultura > knihy > exkluzivně na Jehlice revue
Třetí knihu jamajského autora autora Marlona Jamese ocenila porota Man Booker Prize.


Je to velké překvapení. Poprvé v historii Man Booker Prize získal toto prestižní ocenění, udělované od roku 1969, Jamajčan. Jmenuje se Marlon James, je mu čtyřicet čtyři let a je to homosexuál. Příběhy postav jeho románu A Brief History of Seven Killings (Stručná  historie sedmi vražd) čítající 686 stran, jsou založeny na skutečných událostech: zabývají se, mimo jiné, i nezdařeným atentátem na jamajskou ikonu reggae Boba Marleyho.

pondělí 12. října 2015

Pokud někdo čte, je na velmi dobré cestě

> kultura > literatura > rozhovor vyšel v Lidových novinách, dne 7. října pod titulkem 
Strach je nejlepší přítel novin
Básník a prezident Festivalu spisovatelů Praha Michael March, foto Petr Machan
Základním hnutím mysli, na němž byl před dvaceti pěti lety založen Festival spisovatelů Praha, byla snaha vytvořit vzájemnou interakci mezi velkými osobnostmi literatury a jejich publikem. Jeho zakladatel a prezident Michael March v rozhovoru říká, že vždy usiloval, aby šlo o živý literární festival, jenž bude mít dimenzi festivalu mezinárodního. Jeho krédem byla snaha, aby byl vždy nezávislý a svobodný. Letošním tématem 25. ročníku je strach.

Před dvaceti pěti lety jste zakládal Festival spisovatelů Praha. Jaká byla na počátku vaše základní myšlenka, s kterou jste festival vlastně zakládal? Cítíte po těch letech nějaký druh satisfakce?
Záleží na tom, jak se cítím, v jakém jsem rozpoložení. Někdy prší, někdy sněží... je to vždy jiné. Ale vážně: myslím, že jsem udělali to nejlepší, co jsme mohli. To nejdůležitější ovšem bylo, že jsme Prahu otevřeli světu – a světu myšlenek. A to samo o sobě vyžadovalo energii a nadšení. Na počátku to bylo hodně spojené s velkým nadšením. A to stále svým způsobem pokračuje, a my pokračujeme, nejsem v tom sám, každý rok je to něco jiného, udržujeme to, co jsme započali od chvíle, kdy přišla sametová revoluce, jež vše dramaticky změnila.

neděle 11. října 2015

Francouzské vojenské údery v Sýrii jako „legitimní obrana“

> politika > Francie > Sýrie > zveřejněno a odvysíláno v Českém rozhlasu Plus, dne 2. září 2015
Moderní francouzské stroje zahájily bombardování Sýrie. Bude to mít nějaký efekt? 
Šest francouzských stíhacích letounů, z toho pět Rafalů, za vzdušné podpory Američanů, bombardovalo minulou neděli, podle sdělení prezidenta Françoise Hollanda, výcvikový tábor islamistů v Dajr az-Zaur. „Naše síly dosáhly svých cílů: tábor byl kompletně zničen,“ oznámil prezident Hollande na okraj summitu Organizace spojených národů (OSN). Bombardování bylo výsledkem špionážních letů počátkem měsíce září, kdy tento úmysl prezident Hollande také oznámil. Čeho tím ale dosáhl?

Palahniukova exkurze do světa nekonečné sexuální rozkoše

> kultura > literatura > recenze vyšla na portálu České televize, dne 3. září 2015
Americký spisovatel Chuck Palahniuk patří ve své generaci k nejprovokativnějším a zároveň nejčtivějším autorům.
Mít orgasmus jistě patří k touze každé ženy. Jak tohoto stavu dosáhnout, aniž tím zatěžuje muže, je východiskem knihy Chucka Palahniuka Tvé překrásné já (Odeon, 2015). Kniha není ale pouze návodem k dokonalému orgasmu, nýbrž především zprávou o stavu západní konzumní společnosti, jež redukovala lásku a city na neosobní dosažení produktové rozkoše. Kde jsou ale vlastně hranice našich tužeb?