Andula Sedláčková, herečka

pátek 30. listopadu 2018

Nové sankce proti Rusku? Zapomeňte, říká Berlín a Paříž: „Chceme s Ruskem budovat důvěru!“

> politika mezinárodní > konflikt Rusko/Ukrajina > vyšlo na EuroZprávy.cz, dne 29. listopadu 2018

Chce si Západ pálit prsty kvůli Ukrajině? Řada členských států Evropské unie, včetně Francie a Německa, se rozhodla postavit proti zpřísnění protiruských sankcí na pozadí incidentu v Kerčském průlivu, řekl ruské agentuře RIA Novosti diplomatický zdroj z Bruselu. Podobně se vyslovil ve včerejším vydání i vlivný německý list Die Welt s odkazem na zdroje v Evropské unii.

Postaví Američané na Ukrajině vojenskou základnu? Krymská psychóza, nebo jen zapalovač nad pochodněmi? Kyjev má podle Izvestijí velký zájem




> politika mezinárodní > konflikt Rusko/Ukrajina > vyšlo na EuroZprávy.cz, dne 29. listopadu 2018

Nová provokace? Nebo jen snaha o rychlejší začlenění na Západ? Kyjev se snaží přesvědčit Spojené státy o potřebě vzniku vojenské základny na svém území, tvrdí v dnešním vydání ruský list Izvestija, který se odvolává na dva dobře informované vládní zdroje.

Veterán slovních provokací Jean-Marie Le Pen byl odsouzen za homofobiii

> politika > Francie > homosexualita > text vyšel na portálu EuroZprávy,.cz, dne 28. listopadu 2018.
Francouzský politik Jean-Marie Le Pen, zakladatel a bývalý vůdce francouzské Národní fronty (FN), přejmenované nedávno na Národní shromáždění (RN), byl dnes trestním tribunálem odsouzen k pokutě celkem 800 euro, za své poznámky proti homosexuálům. Informuje o tom agentura AFP.

Američané posilují demonstrační špionážní přelety nad Krymem

> politika > konflikt Ukrajina/Rusko > text vyšel na portálu EuroZprávy.cz, dne 28. listopadu 2018.
Tři přelety za tři dny. Americké vojenské letadlo Boeing P-8A Poseidon provedlo průzkumný let nad Kerčském průlivem a nad Krymem. Informuje o tom ruská agentura RIA Novosti s odkazem na monitorovací službu dat PlaneRadar. Podle této služby má letadlo číslo 168848 a je součástí 26. letové hlídkové eskadry americké námořní pěchoty.

Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem je pouze naoko. Prezidentu Porošenkovi nejde o válku, ale o vítězství ve volbách, říká v rozhovoru pro EZ analytik Žarichin

> politik > zahraniční > Ukrajina/Rusko > rozhovor vyšel na EuroZprávy.cz, dne 27. listopadu 2018.
Ukrajinské prezidentské volby jedou naplno. A to navzdory skutečnosti, že včerejší vyhlášení stanného práva na Ukrajině doprovodilo oficiální vyhlášení kampaně od 31. prosince. Volby, stanovené na 31. března, totiž začaly již letos v létě. Součástí těchto voleb je i současná eskalace napětí, která vyvolává silné emocionální reakce, jež vyhovují prezidentu Petro Porošenkovi, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ruský politolog Vladimir Žarichin.

úterý 27. listopadu 2018

Horké hlavy v Krečském průlivu. Kdo má větší svaly? Porošenko, nebo Putin?



> politika > Rusko/Ukrajina > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 26. listopadu 2018.

Bude nová válka? Nedělní incident u anektovaného ostrova Krymu připomíná, že zakuklený konflikt mezi Moskvou a Kyjevem, na který tak rádi zapomínáme, trvá v neutuchající míře: na souši i na moři. Prezident Porošenko vyhlásil stanné právo, jež má platit po dobu 30 dnů. Schválit ho musí ještě parlament. To výraznou měrou omezí občanské svobody převedením pravomocí do rukou státu.

pondělí 26. listopadu 2018

Satane, odstup! aneb Absurdní sněmovní loutkohra. Cynismus, pragmatismus a jedna velká politická ostuda!




> politika > česká > hlasování o důvěře > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 24. listopadu 2018.

Kdo vydržel téměř osm hodin bez přestávky v páteční Sněmovní, musel toho mít opravdu dost. Hlasování o vyslovení nedůvěře vládě, složené ze dvou nekompatibilních subjektů, totiž hnutí ANO a ČSSD, provázela atmosféra absurdního dramatu.

Komunista Jiří Dolejš tvrdí: Kolem Babiše je otazníků hodně, KSČM ale vládu podpoří

> politika > česká > rozhovor vyšel na EuroZprávy.cz, dne 22. listopadu 2018

Podpora vládě ze strany komunistů je dána zejména prosazováním našich priorit, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz poslanec Jiří Dolejš. Podporuje „jednotné hlasování“ KSČM, i když sám ví, že nad kauzou, jež visí nad premiérem Andrejem Babišem „otazníků je tu hodně“.

Budou předčasné volby? Ne, ČSSD stále podporuje trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše! říká předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro EZ.

> politika > česká > Piráti >  > rozhovor vyšel v EuroZprávy.cz, dne 22. listopadu 2018

Dveře se u něj v Poslanecké sněmovně netrhnou. „To je zase den,“ říká Ivan Bartoš lakonicky, když si nastavuje svůj mobil do režimu letadlo. „Alles Gute,“ usměje se. Zítřejší hlasování o důvěře, který předseda Pirátů s dalšími opozičními stranami vyvolal, podle něj ale současná vláda přežije. „Poslanci jsou proti svému svědomí dávno obrněni,“ konstatuje.

Bruselské srdce, náchylné na infarkty, zůstává neuralgickým bodem Evropy

> politika > Francie/Belgie > evropská > komentář vyšel v EuroZpravy.cz, dne 20. listopadu 2018.
Oficiální návštěva, oficiální večeře, oficiální protokol. Dvoudenní návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v hlavním městě Belgickém království může působit na první pohled nezajímavě, snad až banálně. Přesto setkání v Bruselu, jehož hostiteli byli král Belgičanů Filip a jeho choť Mathilde, se na této úrovni uskutečnilo před 47 lety. Významem toto setkání, dvou ze zakládajících zemí nejen Evropských společenství, ale již poválečného Bruselského paktu, překračuje navíc pouhé bilaterální vztahy.

čtvrtek 22. listopadu 2018

Vrátíme do politiky étos listopadu 1989? Poslanec Pavel Žáček tvrdí: „Měli bychom stavět pomníky demokracie a svobody!“ A veřejně se ptá: „Kde byl 17. listopadu 1989 Andrej Babiš?“

> politika > česká > Listopad 1989 > rozhovor vyšel na EuroZprávy.cz, dne 17. listopadu 2018.
Poslanec Pavel Žáček (ODS) ve velkém rozhovoru pro EuroZprávy.cz říká, že česká společnost se ani téměř 30 let od listopadu 1989 dosud nevyrovnala s komunistickou minulostí. Tvrdí, že v posledních letech dochází k cílenému vymazávání paměti, relativizaci hodnot a falšování dějin. Do politiky by on sám jako poslanec chtěl vnést zpátky étos 17. listopadu 1989. Před letošním výročím potlačení manifestace na Národní třídě se veřejně ptá: „Kde byl tehdy Andrej Babiš?“

pátek 16. listopadu 2018

Alibi premiéra Babiše padlo. Mladý Andrej Babiš není nesvéprávný. „I schizofrenik zůstává zodpovědný za své činy i svá svědectví,“ říká psychiatr Ivan David.

politika > česká > rozhovor vyšel na EuroZprávy.cz, dne 15. listopadu 2018

Informace o schizofrenii syna českého premiéra Andreje Babiše, o níž včera sám premiér informoval, je novým faktorem, který vyvolává v kauze nové otázky. „Zjistěte si, co to je schizofrenie,“ řečnicky včera zvolal premiér. „Kdo chce, informace si najde,“ odpovídá v rozhovoru pro EuroZprávy.cz psychiatr MUDr. Ivan David, CSc., bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD a bývalý ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Malé schválnosti, nebo jen pošetilost bezmocných? Když prezident Macron klesá, Hollande již myslí na návrat

 politika > Francie > fejeton vyšel na EuroZprávy, dne 16. listopadu 2018
Při ceremoniálu ke konci Velké války byli uplynulý víkend v Paříži skoro všichni. Jen jeden chyběl. A bylo to schválně. Bývalý prezident François Hollande nedorazil. Dal raději přednost tomu, aby na knižním veletrhu v Brive-la-Gaillarde, vypadal při podpisu své knihy Les leçons du pouvoir (Mocenské lekce) jako typický produkt regionu, svého volebního Corrèze v jihozápadním Okcitánsku, odkud tolikrát kandidoval. Copak je Paříž na Brive-la-Gaillarde! Jedné koketní návštěvníci, jež ho žádala o podpis, odpověděl na otázku, zda se již zcela „stáhl z politického života“, překvapivě krátce: „Ne. Vrátím se!“

čtvrtek 15. listopadu 2018

Není to hon na čarodějnice? Jak vypadá babišizace české společnosti? A kdo se to tady vlastně zbláznil?

> politika > česká > glosa vyšla na EuroZprávy.cz, dne 14. listopadu 2018.

Všechno má svůj čas. Je čas vítězů, i čas poražených. Po hrdinech s odkrytým hledím a kamerou v brýlích, přišla logicky první vlna hysterie, a nebýt prezidenta Miloše Zemana, asi bych si připadal jak v blázinci. „Nečekejte ode mě, že budu reagovat jako detektiv-amatér a ptát se, jak je možné, že syn z prvního manželství je údajně unášen na Krym. Mně to všechno připadá jako divoká konspirace," řekl prezident v televizi Nova. To bylo otcovské uklidnění, milé děti.

úterý 13. listopadu 2018

Advokátka Klára Slámová pro EuroZprávy.cz: Premiér Babiš by měl skončit ve vazbě!

> politika > česká > justice > rozhovor vyšel na EuroZprávy.cz, dne 13. listopadu 2018.

Známá advokátka Klára Long Slámová, jedna z obhájců Jiřího Kájínka, si v kauze premiéra Andreje Babiše nebere servítky: „Obětovat vlastní dítě pro svůj vlastní prospěch může jen duševní mrzák,“ napsala na Facebooku. „Andreji, styď se,“ říká emotivně. „A dodám jen, že každý jiný by na základě toho, co jsi provedl Ty, skončil okamžitě na vazbě, tak jsem zvědavá, jak na to zareaguje státní zástupce.“

Macron vzýval patriotismus, Trump i Putin se smáli. Sto let od války, která nebyla ani první, ani poslední

> politika > zahraniční > válka  > komentář vyšel na EuroZprávy, dne 12. listopadu 2018.

Víkend byl ve znamení Velké války. Ti, co ji takto nazvali, netušili, že se jí bude později říkat První. Po té První totiž přišla Druhá. Přízrak té Třetí, jež si nikdo nepřeje, se neustále vznáší ve vzduchu. 

Pařížská Oslava bezvýznamnosti s Babišem, nebo jen poslední Kunderův Žert?

> politika > kultura > glosa vyšla na portálu EuroZprávy.cz, dne 12. listopadu 2018.

Myslel jsem si chybně, že zatím posledním žertem spisovatele Milana Kundery byla jeho novela Oslava bezvýznamnosti. Nebo snad jde o nějaké její pokračování? Nevím. Když ale premiér Andrej Babiš oznámil „na okraj“ obřího setkání státníků u příležitosti 100 let velké války v Paříži, že se setkal se spisovatelem Milanem Kunderou, vyrazil mi tím skutečně dech. Co to je za blbý vtip?

pátek 9. listopadu 2018

Rusové chtějí v Moskvě usmířit Kábul s Tálibánem

> politik> mezinárodní > Afghánistán > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 9. listopadu 2018.

Nastává obrat v jednání o Afghánistán? Rusko dnes v Moskvě hostí mezinárodní setkání o Afghánistánu. Jejím cílem je vytvoření „přímého dialogu mezi Kábulem a Tálibanem“, který má ambici vyřešit afghánský konflikt. Informují o tom světové agentury TASS, Bloomberg, stejně jako agentura AFP.

čtvrtek 8. listopadu 2018

Zimola svou rezignací vyhlásil vlastní kandidaturu do čele ČSSD!



> politika > česká > ČSSD > komentář vyšel na EuroZpravy.cz, dne 8. listopadu 2018.

Nepřišlo to jako blesk z čistého nebe. I když ve chvíli, kdy Jiří Zimola, do té chvíle místopředseda ČSSD, včera ohlásil tiskovou konferenci, to tak vypadalo. Nebo spíše – mělo vypadat. Vypadá to ale především, že v nejvyšších patrech „chlapů, co spolu mluvěj“, pěkně zatuhlo. Demise Zimoly, šéfa rebelské platformy zachraňme ČSSD, je faktickým vyhlášením jeho kandidatury na předsedu strany.

středa 7. listopadu 2018

Zaplatí Německo Česku za válku? Chybí nám uzavření minulosti, říká pro EZ profesor Pavlíček



> politika > reparace > Německa > rozhovor vyšel na EuroZpravy.cz, dne 7. listopadu 2018

Vztahy mezi Českou republikou a Německem jsou oficiálně na té nejlepší úrovni, přesto existuje téma, které na obou stranách zůstává tabu. Je jím majetkové vypořádání po 2. světové válce, které nebylo po právní, ani morální stránce uzavřeno. „Výše československých reparačních nároků činila částku převyšující 300 mld. Kč, vyjádřeno v dobové měně. ČSR bylo ze strany Německa vyplaceno 230,1 mil. Kč,“ uvádí české Ministerstvo zahraničních věcí.

Profesor Václav Pavlíček v krátkém rozhovoru pro EuroZprávy.cz potvrzuje, že toto téma nebylo dosud uzavřeno. Vyřešit by ho mohla podle něj pouze skutečná mírová smlouva mezi oběma státy.

Nové ďáblovo „rudé koště“? Válečné reparace Německa jsou stále aktuální, politici se je ale bojí otevírat

> politika > česká > reparace > Německo > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 5. listopadu 2018

Může minulost překrýt budoucnost? V otázce válečných reparací, která se opět objevila jako téma v parlamentu, a to díky iniciativě komunistického poslance Jiřího Valenty, se premiér Andrej Babiš tváří, že nejsou aktuální. Mají bývalí českoslovenští občané právní nárok na to být odškodněni za zločiny, kterých se na našem území dopouštěli nacisté? O tom by nemělo být pochyb. V Česku ale k takovému rozhodnutí není odvaha.

pondělí 5. listopadu 2018

Česká kultura protestu? Prototypy rozdělené politické moci: Babiš, Bartoš, Okamura

> politika > výzkum > popularita politiků > glosa vyšla na EuroZprávy.cz, dne 2. listopadu 2018.

Popularita politiků je vždy ošemetná věc. Jednou jsi dole, jednou nahoře. Jenže poslední výzkum agentury STEM, o popularitě českých politiků, jenž byl dnes agenturou STEM zveřejněn, jasně ukázal, že nahoře jsou v zásadě tři: Andrej Babiš, Ivan Bartoš a Tomio Okamura. Každý je určitou měrou pro někoho přijatelný, pro někoho ale zároveň nepřijatelný. Dalo by se říct, že česká společnost se podobá těmto třem lídrům? Podívejme se na některé detaily, které máme tendenci zanedbávat.

Senátní klid před bouří: Kuberova hvězda stoupá vzhůru

> politika > česká > Senát > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 2. listopadu 2018.

Noví senátoři si teprve v těchto dnech prohlížejí své čerstvé kanceláře. Ti staří, i když kanceláře již mají, v nich ale často nepobývají. „Všechno vypukne až v polovině listopadu, teď je takový klid před bouří,“ směje se jeden z nich. Přesto ale v zákulisí probíhají jednání, z nich by měl vzejít nakonec nový šéf Senátu. O jménech, jež proskočila na veřejnost, se vedou jednání, do kterých vidí málokdo. Jednání ale rozhodně nemají podobu žádné bitvy, jak to někdy v médiích vypadá, je to spíše takové „poziční převalování“.

pátek 2. listopadu 2018

Primátor Zdeněk Hřib pro EuroZprávy: Největším mým cílem je změna!

>  politika > česká komunální > rozhovor na EuroZprávy.cz, dne 29. října 2018.
V posledních dnech je primátor Zdeněk Hřib velmi vytížen. Neví, kam dřív. I v odpovědích pro EuroZprávy.cz se o pár dní opozdil. Na svou roli si zatím ještě evidentně nezvykl, v korespondenci je totiž stále jen „kandidátem Pirátů na primátora“. Odpovídá lakonicky, někdy vážně, vědom si zodpovědnosti, jež na nového muže na pražské radnice doléhá. Jeho vládu již „asi nic“ nezvrátí, uvádí s nadhledem.

čtvrtek 1. listopadu 2018

Sirotci do Česka? Ano, Michaela Šojdrová, zatím zůstává osamělou českou bojovnicí za práva dětí

>  politika > česká > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 1.listopadu 2018
Uprchlíci by nikomu neměli vadit. Zvláště, pokud jde o děti. Není to ale zdaleka jasné. Česká společnost, jež je podle posledních výzkumů vůči uprchlíkům nepřejícná, zvládá test poslankyně Šojdrové někdy se skřípěním zubů. Nikdo jí ovšem nepodezřívá, že je to jen součást jejího politického boje. Nebo snad ano? Evropské volby jsou za půl roku...

Kauza Horáček vs. Ondráček aneb Pravda zatím nedotknutelná

>  politika > česká >komentář vyšel na EuroZprávy, dne 1. listopadu 2018.
Ne, není to soudní proces, ale má to všechny jeho znaky. Na jedné straně jsou obvinění, na straně druhé žalující. Ti ale předtím byli žalováni, a proto se obhajovali. Ve stručnosti je kauza Horáček vs. Ondráček, jež včera byla zatím ukončena nevydáním poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) k trestnímu stíhání, z důvodů imunity poslance, sporem o pravdu. A to pravdu historickou, ale i pravdu individuální. Nikoliv tedy, jak se nás snaží někteří poslanci přesvědčit, že jde o spor, zda bylo podáno oznámení trestní či pouze žaloba občanská. Pravdu ale nakonec mají v tom, že nejsou soudci...

Manfred Weber: Oddaný Evropan, který chce stát na jaře na čele Evropské komise

> politika > evropská > portrét > analýza > text vyšel na EuroZpravy.cz, dne 31. října 12018.

Slyšeli jste již jeho jméno? Patrně nikoliv. Přesto Manfred Weber, člen bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU), tento šestačtyřicetiletý předseda nejsilnější evropské frakce v Evropském parlamentu, má všechny předpoklady k tomu, aby se stal novým lídrem lidovců. A nejen to, protože vliv této frakce určuje i jmenování nového šéfa Evropské komise, jakéhosi neformálního předsedu Evropské unie.