translate - traduire

pátek 8. listopadu 2024

Donald Trump vysvětlený starším dětem

 > politika > americká > volba Donalda Trumpa prezidentem

Jak si vysvětlit vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách? Co stojí za jeho úspěchem? Analýzu přináší americký magazín The National Interest.

Co se to v Americe stalo? Vyhrál fašista, psychopat nebo je to prostě jen skutečný hlas ,,hluboké Ameriky'', o níž toho moc nevíme? Podle novináře Roberta W. Merryho je výsledek úterní prezidentské volby jen ,,posledním střetem v probíhajícím epickém boji'', který se odehrává nejen v Americe, ale i na téměř celém Západu, totiž zápas mezi ,,globalistickými elitami naší doby a sílícím antielitářským hnutím''. 

To se ve Spojených státech zrodilo a rozvíjí se zejména a především díky Donaldu Trumpovi, čerstvému 47. prezidentu této země.

Pozor, tento text by neměly číst děti, možná snad jedině ty starší, které to snad může zajímat, neboť zvolení patrně ovlivní i jejich životy. Mohou u toho mít psychické potíže...

Donald Trump se rád vyjadřuje jako hulvát, což rodiče jistě nevidí rády Ale právě i toto rozhodlo. ,,Navzdory svým často obskurním způsobům a brutálnímu vyjadřování, nebo možná částečně právě díky nim, vytvořil [Trump] skutečné národní politické hnutí, které se snaží elity rozvrátit a vést Ameriku novým směrem,'' píše Merry.

Před Trumpovým příchodem na politickou scénu v roce 2015, soudí autor, se obě hlavní politické strany ,,do značné míry hlásily k étosu globalismu, shovívavé imigrace (včetně nelegální), volného obchodu (a to i v případě, že poškozoval domácí zaměstnanost), antinacionalismu, politice identity a kulturnímu liberalismu". Samozřejmě tu byly rozdíly: demokraté tyto postoje ,,horlivě přijímali'', zatímco republikánští lídři tak ,,činili defenzivně, ze strachu, že je vznikající svět etnické rozmanitosti nechá za sebou, pokud se nepřidají k programu".

Trumpova síla ,,demoliční koule"

A pak přišel Trump. Součástí jeho slovníku  bylo paušální odsouzení celé vládnoucí třídy a ostré výroky, jež vyjadřovaly záměr použít něco na způsob ,,politické demoliční koule'' proti dosavadnímu status quo. 

Političtí vůdci obou stran byli zděšeni, ale náhle se ukázalo, že ,,existuje vážná voličská skupina, která na takového vůdce čeká''. ,,Trumpovi stoupenci ho vynesli do Bílého domu a následoval první velký střet v tomto epickém boji,'' argumentuje autor. A co se stalo potom?

Trump tento první střet prohrál. Částečně to lze přičíst jeho vlastní ,,politické naivitě a neschopnosti orientovat se v labyrintu washingtonských chodeb'', stejně tak jako jeho ,,egoistické povaze a narcistickým způsobům''. Nikdy se mu nepodařilo navázat na uzel politických nálad, který vyvolal během kampaně v roce 2016, a vytvořit takovou vládní koalici, jakou každý prezident potřebuje k úspěchu - a ke svému znovuzvolení. 

Trumpovi chyběly intelektuální nástroje, politický um, rétorický cit a možná i základní slušnost, aby to dokázal. ,,Často se zdálo, že prostě nemá zájem mluvit s lidmi, kteří ještě nenosí čepice MAGA,'' shrnuje Merry.

Součást politických manévrů a byla i ,,falešná obvinění z ruské tajné dohody (zrady), která vedla k vyšetřování zvláštního poradce a která následně vážně podkopala Trumpovu politickou pozici u velké části voličů''. Hanebná povaha tohoto skrytého útoku je dobře zdokumentována ve zprávě podané zvláštním poradcem Johnem Durhamem na jaře 2023.

Na čem stojí Trumpova základna?

,,Každopádně Trumpovo první funkční období skončilo neúspěchem,'' zaznamenává Merry,  ,,když se mu nepodařilo vyhrát znovuzvolení v roce 2020.'' Prezident, který nevyhraje znovuzvolení, je podle tohoto kritéria neúspěšným prezidentem a zdálo se, že Trump zejména svými kroky 6. ledna 2021 v souvislosti s nepokoji v Kapitolu své budoucí politické vyhlídky ještě více podkopal. ,,Zdálo se, že jako politická osobnost skončil,' pokračuje. 

Ale nestalo se tak. Jeho stoupenci nikam neodešli, protože neměli kam jít. ,,A vzbouřili se, když viděli, že prezident Biden zdvojnásobuje globalistickou vizi, která je již tak zakořeněná v nejvyšších patrech americké společnosti,'' jež zahrnuje širokou skálu elit - ve federální byrokracii, médiích, akademické obci, ve velkých korporacích, velkých financích, Hollywoodu, think tancích a nevládních neziskových organizacích se snadným přístupem k federálním penězům. 

Když se všechny tyto instituce postavily proti Trumpovým stoupencům, nebylo pro jeho stoupence těžké pochopit, že jediné, na své straně nemají nikoho jiného, než samotného Trumpa. ,,A tak se po celý rok politické kampaně shromažďovali pod jeho praporem s cílem pokračovat v boji,'' popisuje vývoj situace Merry.

Shrňme si pro pořádek, na čem stojí Trumpův svět a jeho podporovatelé. a co vlastně bojují? Mezi jejich přesvědčení, které jsou směsicí staromilství, nacionalismu a izolacionismu, patři v krátkosti přesně to, co vyjadřuje heslo, jež má Trump na čepici. Make America Great Again (MAGA).

Jaké jsou tedy teze?

- Americký experiment s budováním národů a s ním spojený sklon ke změně režimu selhal a je třeba ho nahradit. Musí ve světě existovat, ale neměla by se ho snažit ovládat.

- Nacionalismus je sentiment spojený sice se staromódním vlastenectvím, ale neměl by být znevažován nebo odmítán.

- Identitární skupinová politika podkopává národní soudržnost prostřednictvím politické korektnosti a ohrožuje svobodu slova na univerzitních kampusech v zemi; tato hrozba poroste v celé společnosti, pokud nebude kontrolována.

- Na hranicích záleží; země bez jasně vymezených a prosazovaných hranic brzy přestanou být zeměmi. Přistěhovalectví by mělo být kalibrováno tak, aby bylo zajištěno bezproblémové vstřebávání a asimilace.

- Volný obchod, jak se praktikoval po skončení studené války, zabíjí střední třídu, vyprazdňuje průmyslovou základnu země a ničí její střední třídu. V obchodních vztazích je třeba nastolit větší rovnováhu.

- Islámský radikalismus představuje potenciální hrozbu pro vlast a je třeba jej pečlivě sledovat.

Koalice ,,modré zdi'' na vzestupu padla

To vše je v opozici vůči koncepci globalistické vůdčí třídy, která se snažila vytvořit vládní koalici -- podle konceptu politologa Rona Brownsteina známé také jako ,,koalice vzestupu'' - zahrnující rasové menšiny, přistěhovalce, mileniály a vysoce vzdělané bělochy. 

Brownstein se domníval, že by demokraté mohli ovládnout ,,modrou zeď'' klíčových států u amerických Velkých jezer a dominovat ve Sboru volitelů. ,,Byla to pěkná teorie, a to i po Trumpově triumfu v roce 2016, protože Joe Biden tuto koalici v roce 2020 nakonec vytáhl do Bílého dom,'' vysvětluje autor.

Výsledky voleb z tohoto týdne však tento koncept koalice rozbily, a - možná navždy. ,,Modrá zeď" nevydržela a menšiny se nedržely Demokratické strany v počtu potřebném pro demokratické vítězství. Trump navázal na svá čísla z předchozích voleb, zatímco demokratka Kamala Harrisová sklouzla pod předchozí úroveň hlasů své strany.

Demokratická strana se tak ocitla v politickém průšvihu. V úterý ztratila Bílý dům především proto, že Bidenův výkon ve funkci byl tak špatný, že znemožnil stávající straně opětovné přijetí. Nepořádek na hranicích, prudký nárůst inflace, fiskální rozmařilost (která k inflaci přispěla), zahraničněpolitické fiasko v Afghánistánu a klopýtání na Ukrajině - to vše způsobilo, že dosavadní prezident a jeho strana vypadají nešťastně a nekompetentně. Zažíváme proto odchod Kamaly Harrisové a příchod Donalda Trumpa.

***

Jak tohle všechno dopadne? Pochopí text nejen starší děti? ,,Trump neuspěje, pokud se mu nepodaří konsolidovat své voliče a opřít se o svou základnu prostřednictvím efektivního vládnutí a obratného politického manévrování,'' připomíná Merry. ,,Toto potřebuje a jeho země potřebuje efektivní vládní koalici. Tu se mu v minulém období nepodařilo vytvořit. 

Tentokrát by to mohlo být jinak - nebo také ne," šalamounsky ukončuje  autor textu. 

> Robert W. Merry, bývalý dopisovatel Wall Street Journal a generální ředitel Congressional Quarterly, je autorem knihy Decade of Disunion (Desetiletí rozdělení), jež vydalo v létě 2024 nakladatelství Simon a Schuster.

Žádné komentáře:

Okomentovat