translate - traduire

pondělí 28. prosince 2020

Brexit za námi? Ne zcela. Británie neunikne své geografii

politika  >  Evropská unie  >  Velká Británie 

Dohoda je na stole a britští občané si mohou o Vánocích vydechnout, píše analytik americké televizní stanice CNN Luke McGee. 

středa 23. prosince 2020

Historik Tombs: Británie nikdy nebyla - a nikdy nebude - evropskou zemí

> politika > Evropa  >Velká Británie > brexit

Británie vždy byla ostrovem. A s Evropou mêla různė vztahy. Podvědomě její identitu formovaly  jiné faktory než ostatní země. Proto z Evropské unie odešla.

čtvrtek 17. prosince 2020

Macron to chytil! Covid řádí v Élysejském paláci: kdo s ním byl v kontaktu?

 > politika > Francie > covid-19 > Emmanuel Macron


Covid dorazil do Élysejského paláce. A skočil rovnou na mladého prezidenta Emmanuela Macrona, který měl za pár dní narozeniny. Ohrozí to vážně chod Francie? Ve hře totiž není jen zdraví prezidenta, ale i vlády a celé opozice. Co bude dál?

Putin očekává, že se vztahy mezi Amerikou a Ruskem během Bidenova působení zlepší

> politika > Rusko > Spojené státy americké > Joe Biden > kauza Navalný


Ačkoliv ruský prezident Vladimir Putin zmínil, že očekává i nadále mnoho problémů v rusko-amerických vztazích, tyto vztahy se mohou zlepšit po nástupu nové administrativy USA na čele s demokratem Joe Bidenem.

středa 16. prosince 2020

Očkování proti covidu-19 bude „ve stejný den“ ve všech zemích Evropské unie, zřejmě 27. prosince

politika > Evropská unie > Ursula von der Lyenová > vakcína 


Brzy a společně. Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise, ve středu oznámila, že dvacet sedm zemí Evropské unie (EU) zahájí očkování proti covidu-19 „co nejdříve“. Němci mluví o 27. prosinci.

pondělí 7. prosince 2020

Historická genuflexe: pokání hříšníka, nebo jen prázdné gesto?

> politika > Polsko > Německo > usmíření > Willy Brandt > genuflexe


Dne 7. prosince 1970, před padesáti lety, padl německý kancléř Willy Brandt na kolena u památníku varšavského ghetta. „Varšavské pokleknutí“ nebo také „historická genuflexe“ otevřela cestu k usmíření, ale někteří ji dnes odmítají jako „prázdné gesto“. K události se vrací portál Deutsche Welle.


Le Figaro: Povstalecké klima je výsledkem provinilé slabosti státu

> Francie > politika > manifestace > editorial Le Figaro


A znovu. Vypadá to, že každá sobota v pařížské metropoli bude „prokletá“. Obraz zdemolovaných obchodů, ohořelých aut a zbitých policistů není právě dokladem toho, že se z Francie stala autoritářská země. Je to naopak výraz neschopnosti státu prosazovat svou autoritu.

neděle 15. listopadu 2020

Hlasy z Downing street věští Johnsonův brzký konec

> politika > Spojené království > Boris Johnson & Carrie Symondsová > krize


Sídlo britského premiéra Borise Johnsona se v těchto dnech stalo místem zuřivé bitvy mezi několika vlivnými mocenskými klamy. 

sobota 31. října 2020

Philippe de Villiers: Musíme vést válku proti viru islamismu!

> politika > Francie > terorismus > sanitární krize

Ve Francii nyní řádí dva viry. Jeden souvisí s covidem, druhý s terorismem. Přesto se vůči obyvatelstvu uplatňuje dvojí metr. V boji vůči prvnímu vláda neváhá použít sporná výjimečná opatření, vůči druhému se zdráhá přijmout válečná rozhodnutí, aby nebyla obviněna z ohrožování svobody, píše Philippe de Villiers v konzervativním listu Le Figaro.

úterý 13. října 2020

Dva týdny a dost! Opoziční vůdkyně Světlana Tichanovskaja vydala běloruským orgánům „národní ultimátum“

> politika > Bělorusko > Litva > opozice > ultimátum

Bývalá běloruská prezidentská kandidátka Světlana Tichanovskaja oznámila na svém oficiálním účtu kanálu Telegram, že dává běloruským úřadům dva týdny na splnění požadavků opozice. Mezi požadavky je rezignace Alexandra Lukašenka, dosavadního prezidenta, zastavení násilností proti demonstrantům a propuštění všech zatčených osob opozice.

pondělí 12. října 2020

Tíha moci, na níž jsou závislí další. Udrží Putin i nadále klid na svém dvorku?

> politika > Rusko > Ukrajina > Gruzie > Bělorusko > Arménie > analýza

Putin má problém. A ne ledajaký. Ještě nikdy od pádu Sovětského svazu nemusel ruský prezident čelit tolika požárům, které se rozhořely v jeho sousedství. Zajistit si vliv na „svém dvorku“, ve sféře dávného vlivu Sovětského svazu, se zdá být stále těžší. Během tří měsíců byli tři nejbližší spojenci Moskvy uvrženi do zmatku, který nemá obdoby. V každém z těchto problémů byl ruský prezident Vladimir Putin v situaci, kdy musel mnohem více na události reagovat, než aby je sám podněcoval, píše ve svém editorialu britský ekonomický list
Financial Times.

úterý 29. září 2020

Macron: Udělám vše, co je v mých silách! Dialog s Ruskem je ale otázkou míru v Evropě!

> politika > Francie > Litva > Bělorusko > Rusko > Světlana Tichanovskaja

Slíbil pomoc. Francouzský prezident Emmanuel Macron, který se ve Vilniusu (Litva) setkal s bývalou prezidentskou kandidátkou Světlanou Tichanovskou, slíbil pomoc Francie při organizování dialogu k řešení politické krize v Bělorusku. Po jednání to řekla novinářům vůdkyně běloruské opozice, píše agentura TASS.

Premiér Orbán udeřil na místopředsedkyni Jourovou: uráží maďarské občany!

 > politika > Maďarsko > Evropská unie > Viktor Orbán > Věra Jourová


Demisi za urážky! Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval k rezignaci Věru Jourovou, místopředsedkyně Evropské komise, kvůli „hanlivým veřejným prohlášením“ o Maďarsku. Premiér Orbán v pondělí zaslal dopis Ursule von der Leyenové, předsedkyni Evropské komise, v němž požaduje rezignaci Jourové za výroky, které pronesla minulý týden v rozhovoru s německým magazínem
Der Spiegel.

pondělí 28. září 2020

Násir, egyptský vůdce a panarabská ikona - s diktátorskými sklony

> politika > Egypt > Blízký východ > kolonialismus > Gamál Násir (výročí)


Dlouhou dobu byl vnímán jako silná ikona panarabismu, hradba proti Izraeli, kolonialismu a chudobě. Padesát let po smrti zůstává odkaz Gamála Abdela Násira Husseina (1918-1970), egyptského prezidenta a premiéra, velmi rozporuplný. Zemřel 28. září 1970 na srdeční zástavu. Jeho rozsáhlý portrét přináší agentura AFP, který převzala mnohá francouzská média. Text doplňujeme odkazy na Násirův nástup k moci a vztah k východnímu bloku - zejména Sovětskému svazu.

pondělí 21. září 2020

Emmanuel Macron: diplomatické blesky, vitální energie a evropské křivolaké cesty

> politika > Francie > Německo > EU > francouzská diplomacie

Zdá se být téměř všude. Ačkoliv pravidelná letní schůzka s velvyslanci kvůli sanitární krizi letos odpadla, francouzský prezident Emmanuel Macron je doslova na všech mezinárodních frontách. Evropa, Libanon, Sýrie, řecko-turecký konflikt… Jeho hlas je slyšet všude tam, kde si sám myslí, že by měl být slyšet hlas Francie, píše konzervativní list Le Figaro.

středa 2. září 2020

Financial Times o návštěvě Vystrčila: Eskalace není na místě, rovnováha musí trvat dál!

> politika > Tchaj-wan > Čína > návštěva senátora Miloše Vystrčila

Donedávna Miloše Vystrčila, předsedu Senátu České republiky, nikdo neznal. Nyní o něm píší britské The Financial Times ve své komentářové rubrice, nesoucí hrdý podtitul: Beze strachu a bez služebnosti. Český politik, který včera pronesl v tchajwanském parlamentu kennedyovské: „Jsem Tchajwanec!“ se tím dostal nejen do titulků. 

úterý 1. září 2020

Moskva považuje sankce vůči Bělorusku za nepřijatelné

> politika > Bělorusko > Rusko > Evropská unie > sankce

Hrozby a sankce proti Bělorusku, které v posledních dnech přicházejí ze zemí Evropské unie (EU), považuje Rusko za nepřijatelné. Odsoudilo zejména sankce vůči běloruským představitelům, na čele s prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Vyjádřilo naopak podporu projektu ústavní reformy, jejž běloruský prezident prosazuje v reakci na protestní hnutí, píše agentura AFP.

sobota 22. srpna 2020

Symbolické pozvání aneb Nová láska ve Středomoří

> politika > Francie > Německo >  Evropská unie > letní setkání

Vypadá to jako „nová láska“. Proč ne. Co také dělat v létě? Přesto jsou ale vztahy – mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem – poznamenány jistým napětím. „Láska ve Středomoří“, jak by se dal nazvat také nový film, vykazuje ve Fort Brégançonu, letním sídle francouzského prezidenta, až příliš „napjatou jednotu“, píše švýcarský liberálně-pravicový list Neue Zürcher Zeitung.

Bumerang se vrací! Dostane Assange ve Francii politický azyl?

> politika > Francie > Velká Británie > USA > soudy > svoboda tisku

Sdružení na obranu zadržených Robin des Lois, které je v úzkém kontaktu s Johnem Shiptonem, otcem Assange, podalo tento týden na francouzském ministerstvu spravedlnosti dopis, v němž žádá, aby „francouzský stát převzal iniciativu a nabídl Julian Assangeovi politický azyl“. 

čtvrtek 20. srpna 2020

Švédská (roušková) cesta: více svobody, méně příkazů

> politika > Švédsko > Skandinávie > zdraví > covid-19

Nosit, nebo nenosit roušky? Švédsko, na rozdíl od ostatních ze skandinávských zemí, zavádět roušky odmítá. Na rozdíl od sousedního Norska, Dánska a Finska, kde se tato povinnost zavádí od minulého týdne. O důvodech, proč tomu tak je, píše britský ekonomický deník The Financial Times.

neděle 16. srpna 2020

Ať se stane cokoli, Rusko v běloruském konfliktu vyhraje, tvdí historička Ackermanová

> politika > Bělorusko > Rusko > Evropská unie > krize po volbách

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko si patrně začátek svého šestého mandátu takto nepředstavoval. Bývalá sovětská republika, často popisovaná jako „poslední diktatura v Evropě“, zažívá po vyhlášení výsledků prezidentských voleb v ulicích lidovou vzpouru. Galia Ackermanová, francouzská historička ruského původu, v rozhovoru pro konzervativní list Le Figaro tvrdí, že vítězem této krize bude, tak jako tak, ruský prezident Vladimir Putin.

pátek 14. srpna 2020

Aktivistický kanál Nexta nelze zastavit. Šíří se v Bělorusku navzdory cenzuře a blokádě internetu

> politika > Bělorusko > násilnosti > běloruské volby

Každý, kdo v těchto dnech sleduje situaci v Bělorusku po vyhlášení nedělních výsledků prezidentských voleb, nebo se účastní protestů sám jako demonstrant, nemůže aplikaci tuto aplikaci Telegramu ignorovat. Téměř každou minutu přicházejí do chytrých telefonů prostřednictvím kanálu NEXTA oznámení a videa, píše německý liberálně-pravicový deník Die Welt.

čtvrtek 23. července 2020

Tajemství jeskyně Chiquihuite: Lidé přišli do Ameriky před více 30 000 lety, tvrdí mexičtí vědci

> archeologie > výzkum > civilizace > Amerika > časopis Nature

Archeologové v Mexiku našli kamenné nástroje a další známky toho, že lidé žili v Severní Americe před více než 30 000 lety. Bylo to mnohem dříve, než se dosud obecně domnívali. Své objevy zveřejnili tento týden v časopise Nature.

středa 22. července 2020

Summit v Bruselu: Historický (spásný) okamžik k federalizaci Evropy, ale... pochybnosti zůstávají

> evropská politika > summit Evropské unie > komentáře Le Monde a Libération

Kdo by si to byl pomyslel! Po čtyřdenním summitu v Bruselu, který v hlavním evropském městě uvítal státníky ze všech koutů Evropské unie (EU), došlo nad ránem dne pátého k výsledku, který nikdo neočekával. Rodí se nová Evropa?

úterý 14. července 2020

Vítězství Dudy rozdělí Evropu mnohem více na Západ a Východ

> politika > Polsko > EU > komentář k vítězství Andrzeje Dudy
Špatná zpráva pro Evropu, ale ještě horší pro její Východ! Vítězství Andrzeje Dudy, znovuzvoleného polského prezidenta prohloubí nejen rozdělení samotného Polska, ale i rozdělení Evropské unie (EU) na Východ a Západ, domnívá se komentář britského listu The Times.

pondělí 13. července 2020

Evropská válka nervů (po koronaviru) pokračuje. Zotaví se Evropa?

> politika > evropská > koronavirus > plán obnovy Evropské unie
Nizozemský premiér Mark Rutte je v posledních dnech nejvíce obletovaným politikem Evropy. Premiér, nazývaný doma také často Mr. Teflon, stojí na čele skupiny „šetřivých“ (Nizozemí, Rakousko, Švédsko a Dánsko), kteří i nadále zpochybňují a fakticky blokují užití 750 miliard euro z fondu obnovy. Summit Evropské unie (EU), který se koná koncem týdne v Bruselu, by měl načrtnout rámec, vedoucí z této evropské nervové krize.

středa 8. července 2020

Zelená vlna a politická pěna dní po francouzských obecních volbách

> politika > Francie > obecní volby 2020  > komentář vyšel v Deníku Referendum, dne 7. července 2020

Úspěch zelených ve městech jako Štrasburk, Marseille či Lyon je neoddiskutovatelný. Větších měst celkově ale získali jen dvanáct ze 454. Většinu obcí ovládla pravice. Macron v reakci jmenoval nového premiéra právě z pravicových řad.

úterý 7. července 2020

Trapná lápálie Ursuly von der Lyenové

 > politika > evropská > komentář Neue Zürcher Zeitung

Je vůbec Ursula von der Lyenová, předsedkyně Evropské komise, člověkem na správném místě? Otázka je na místě, a to nikoliv pouze proto, že názor na její zvolení nebyl mnohým před rokem po chuti. Kolik vlastně udělala faux pas? Ve svém redakčním komentáři se tématu věnuje švýcarský liberálně-pravicový list Neue Zürcher Zeitung.

pátek 3. července 2020

Macronův velký technokratický manévr - na nové cestě tam a zpátky

> politika > francouzská > společnost > jmenování nového premiéra

Červený koberec je již připraven, stejně jako mikrofony. Za okamžik se v Matignonském paláci, sídle francouzského premiéra, odehraje rituál, známý jako výměna premiérů. Jmenování Jeana Castexe, nového premiéra, místo Édouarda Philippa, přichází v okamžiku, kdy francouzská společnost prochází krizí nejen sanitární (po boji s covidem-19), ale i ekonomickou a politickou.

pondělí 29. června 2020

Rekordní neúčast, zelená vlna a pád velkých bašt, shrnuje výsledky obecních voleb Le Monde

> politika > Francie > obecní volby > editorial Le Monde


Tři otřesy provázejí nedělní obecní volby, píše francouzský liberálně-levicový večerník Le Monde ve svém editorialu. Druhé kolo voleb, uskutečněné tři měsíce po kole prvním, z důvodu sanitárních opatření, bylo atypické. Bylo poznamenáno „rekordní mírou neúčasti“, zároveň ale „silným environmentálním tlakem“ a nakonec i „pádem několika velkých bašt“: měst, která dosud byla pod správou jiných.

neděle 28. června 2020

Angela Merkelová: „Je v zájmu Německa, aby se Evropská unie nerozpadla.“

> politika > Německo > Evropská unie >  rozhovor s kancléřkou Angelou Merkelovou
Německo zahajuje od 1. července půlroční rotační předsednictví Evropské rady Evropské unie (EU). Při té příležitosti poskytla německá kancléřka Angela Merkerlová rozhovor šesti liberálně-levicovým evropským novinám.

sobota 27. června 2020

Nic nejde, jak mělo. Zelený Macronův žolík se jmenuje: Nathalie Kosciusková-Morizetová

> politika > Francie > obecní volby > vládní obměna

Berezina. Porážka, kterou schytal Napoleon u ruské řeky v roce 1812, je nyní synonymem výsledků, které očekává Macronovo hnutí tuto neděli v obecních volbách.

úterý 23. června 2020

Historické lekce prezidenta Putina: Západní zrada / Polský pomník za nadbíhání Německu – 2. část

> politika > dějiny > narativ > Druhá světová válka > esej Vladimíra Putina

Jaké je dědictví Druhé světové války? Ve 2. části svého rozsáhlého eseje, který minulý pátek publikoval americký konzervativní portál The National Interest, stejně jako ruský vládní list Российская газета, se Vladimír Putin, prezident Ruské federace, pokouší nalézt odpověď. Text, jenž vychází týden před zítřejší velkou přehlídkou na moskevském Rudém náměstí, usiluje o připomenutí konce války, kritizuje v něm dvojakou roli Západu a na příkladu Polska poukazuje na její příčiny.

pondělí 22. června 2020

Historické lekce prezidenta Putina: Svatá národní oběť / Hra o dělení Československa – 1. část

> politika > dějiny > narativ > Druhá světová válka > esej Vladimíra Putina

Jaké je dědictví Druhé světové války? V rozsáhlém eseji, který minulý pátek publikoval americký konzervativní portál The National Interest, stejně jako ruský vládní list Российская газета, se pokouší nalézt odpověď Vladimír Putin, prezident Ruské federace. Text, jenž vychází týden před velkou přehlídkou na moskevském Rudém náměstí, usiluje o připomenutí konce války, kritizuje zároveň způsob, jakým bývá opomíjena klíčová role Sovětského svazu.

pondělí 4. května 2020

Jméno odhaleno: syn premiéra Johnsona se jmenuje Wilfred - po dědovi

> politika > Velká Británie > společnost > potomek Johnsona
Snoubenka britského premiéra Borise Johnsona napsala to, co úřad Downing street zatajil. První dítě Carrie Symondsové a šesté dítě jejího partnera, řečeného BoJo, se jmenuje Wilfred. Dalšími jmény jsou Lawrie a Nicolas. Napsala to Johnsonova snoubenka na svém Instagramu.

pátek 1. května 2020

Zázračný rok: premiér Johnson se po nemoci raduje z nového potomka

> politika > Velká Británie > společnost > Carrie Symondsová a potomek
Sotva pár dnů po svém zázračném vyléčení z napadení koronavirem, tři dny po nástupu do svého uřadu, má britský premiér Boris Johnson od středy další důvod k radosti. Jeho snoubenka Carrie Symondsová mu přivedla ma svět nového potomka, a to chlapce.

středa 25. března 2020

Francouzská válka s neviditelným nepřítelem

> Francie > politika > komentář vyšel v Deníku Referendum, dne 18. března 2020


"Jsme ve válce,“ řekl v pondělí prezident Emmanuel Macron a ten termín použil celkem šestkrát. Jako by si vzpomněl na slovník Georgese Clemenceaua, „otce vítězství“ a ministra za 1. světové války. Francie se tak dostala ze stádia bezstarostnosti rovnýma nohama doprostřed válečné vřavy.

pátek 21. února 2020

Masturbující Griveaux aneb Semeno sváru zasáhlo do Macronových řad

> politika > Francie >  volby v Paříži > exkluzivně na Jehlice revue

Není to „státní aféra“, ale tou aférou žije celá Francie. Alespoň to tak vypadá, po měsících odborářských bouří, za zastavení reformy „univerzálního systému důchodů“. Donedávna mluvčí vlády, jinak také do minulého pátku horký kandidát na pařížskou radnici, Benjamin Griveaux z politického zápasu odstoupil. Proč? Na internetu se totiž objevilo video, na němž on sám usilovně masturbuje.

pátek 14. února 2020

Kdy přijde Salviniho hodina?

>  politika > Itálie >  reforma > nová krize


Vypadá to na první poslech jako jasný bluf. Matteo Renzi, bývalý premiér, který se vždy cítil ve své „domovské“ Demokratické straně (PD) jako „vetřelec“, oznámil tento týden, že nepodpoří vládní návrh na reformu justice. Záminka k vyvolání napětí, nebo cílená strategie? O co se tady hraje?

> exkluzivně na Jehlice revue
 

středa 5. února 2020

Francie na pokraji politické exploze

> politika > Francie > reforma důchodů > komentář vyšel v Deníku Referendum, dne 5. února 2020.

Příští dva týdny rozhodnou, zda klíčová reforma Macronovy éry, známá jako snaha o zavedení „univerzálního důchodového systému“ projde parlamentem. Tento týden zahájila čtrnáct dní „křížové cesty“, jež nemusí skončit vůbec zde, nýbrž opět na ulicích. Někteří mluví o návratu května roku 1968, který doslova katapultoval tehdejší Francii do víru chaosu a násilí.