translate - traduire

středa 27. března 2019

Klaus byl vyloučen! U Klausů v kuchyni aneb Je velmi obtížné být synem Václava Klause

> politika > Česko > ODS > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 20. března 2019.

Státy vznikají a zanikají. Stejné je tomu i se stranami. Pokud ale nějaká strana vznikla „v kuchyni“ jedné rodiny, vypadá to, že na ni má ta rodina právo. Ano, někdy to vypadalo, že „některé rodiny“ si dělaly nárok i na státy. Vyloučení Václava Klause ml. z řad Občanské demokratické strany (ODS) by možná byla marginálie na české politické scéně, nebýt té kuchyně.

Zabrání Krymu? Je to jasné! Po Majdanu to byla z vojensko-strategického důvodu správná věc! tvrdí ruský portál


> politika > Rusko > Ukrajina > Krym > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 20. března 2019.

Právě uplynulo pět let od připojení Krymu k Rusku. Bylo to správné rozhodnutí? S odstupem času většina Rusů věří, že ano, i když vědí, že každé rozhodnutí také něco stojí. Prezident Vladimir Putin dorazil na Krym, aby se zde účastnil na oslavách výročí, píše ruský portál gazeta.ru.

Bercow nejedná neústavně! Je to jeho „hvězdná chvíle“, když nechce znovu o brexitu hlasovat. Řešení tu ale je, píše britský list

> politika > Spojené království > brexit > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 19. března 2019.

Precedens za precedens? Mluvčí sněmovny John Bercow v pondělí oznámil, že premiérka Theresa Mayová nemůže předložit parlamentu potřetí dohodu o brexitu , která již byla dříveodmítnuta. Řešení ale existuje. Své rozhodnutí nyní Bercow zakládá na oficiálním parlamentním řádu, který utvořil ústavní expert Thomas Erskine May, píše liberálně-levicový list The Guardian.

Rekonstrukce Sýrie? Nikomu se do ní nechce. Rusko nemá peníze, Západ váhá, píše americký magazín

> politika > Sýrie > Rusko > Západ > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 15. března 2019.

Syrský prezident se zdá být u moci, ale jeho příznivci v Moskvě si nemohou dovolit platit za rekonstrukci. Jeho protivníci na Západě mohou, ale nechtějí, píše americký portál magazínu Theatlantic.com.

Prošel Macron očistcem? Hříchů má hodně! Najde ale odvahu změnit kurz? ptá se francouzský večerník

politika > Francie > Macron > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 15. března 2019.

Od léta 2018 překročil francouzský prezident Emmanuel Macron „všechny kruhy pekla“. Fáze „otevřené konzultace“, zahájené jako odpověď na hnutí „žlutých vest“, končí 15. března. Prezident musí nyní dokázat, že se nejen „zabavil hříchů“, ale že zejména vyslyšel svou zemi, píše v editorialu liberálně-levicový list Le Monde.

Oko za oko? Američané v Evropě dráždí Rusko! Nenecháme si to líbit, a dosáhneme vítězství, zní z Moskvy

 > politika > Rusko > NATO > armáda > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 15. března 2019.

Symetrická reakce? Rusko musí umět reagovat recipročně na nová rozmístění vojsk na svých hranicích. Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO) si nadále vybírá země, které hraničí s Ruskem, tvrdí Michail Popov, náměstek tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace, v rozhovoru pro ruský armádní list Krasnaja zvezda.

Švédská školačka Thunbergová tvrdí: Náš dům hoří! Dostane Nobelovu cenu míru? Rozjela protesty proti změně klimatu!

> politika > Švédsko > ekologie > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 14. března 2019.

Šestnáctiletá švédská školačka Gerta Thunbergová, která se po celém světě proslavila svým bojem proti globálnímu oteplování, dostala nominaci na Nobelovu cenu míru. Je to neuvěřitelné a trochu divné, řekla v rozhovoru pro švédský večerní list Aftonbladet.

Napětí kolem Venezuely neopadá! Guaidó vyzývá k operaci Svoboda! Ruská letadla potvrzena

> politika > Venezuela > Rusko > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 27. března 2019.

Spojené státy americké „nebudou tolerovat zásah nepřátelských mocností“ na západní polokouli, uvedl americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton v souvislosti se situací ve Venezuele, informuje ruská agentura RIA Novosti.

úterý 26. března 2019

Macronova strana LREM zahajuje evropskou kampaň. Je favoritem voleb! Na čele stojí ministryně Nathalie Loiseauová

> politika > Francie > evropské volby > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 25. března 2019.

Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová dnes večer odstoupí z vlády, aby vedla kandidátní listinu Republiky na pochodu (LREM) do evropských voleb, píše agentura AFP s odvoláním na zdroj z ministerstva. Učinit by tak měla hned po inauguraci svou stranou.

Meč impeachmentu se zastavil! Je to pro Trumpa politický obrat? Už za sebou netahá ruskou kouli, soudí francouzský list

> politika > USA > Dopnald Trumo > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 26. března 2019.

Vypadalo to jako těžký mrak, hnaný východním větrem. Donalda Trumpa pronásledoval všude tam, kam se hnul a zatemňoval jeho prezidentství. Zdá se nyní, že byl odehnán z washingtonského nebe, píše ve svém editorialu francouzský konzervativní deník Le Figaro. Vypadá to, že podezření z úmluvy s Ruskem se dá podle Muellerovy zprávy vyloučit.

Poslední šance! Tomu, že Theresa Mayová v britském parlamentu uspěje, už (skoro) nikdo nevěří! Macron jí dává 5 procet...

> politika > Spojené království > EU > text vyšel na Globe24.cz, dne 22. března 2019.

Evropští lídři v pátek varovali Velkou Británii, že má poslední šanci, jak opustit Evropskou unii řádným způsobem poté, co premiérce Therese Mayové dali dvoutýdenní lhůtu, aby tak učinila do 12. dubna, píše agentura Reuters.

pátek 22. března 2019

Hříšné mlčení! Papež František nevymetl Augiášův chlév. Zůstává vězněm aparátu církve, míní komentátorka

> politika > Francie > církev > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 20. března 2019.

Pedofilie. Presumpce nevinnosti, na kterou se odvolal papež František v případě kardinála a lyonského arcibiskupa Philippa Barbarina, je postojem naprosto pokryteckým. U jezuity se není čemu divit, poznamenává v komentáři francouzské rádio RTL.

středa 13. března 2019

Ztratí dnes Mayová tvář? Prodá poslední ústupky? Britská Dolní komora hraje dál svůj poker, tvrdí komentář německého listu

> politika > Velká Británie > EU > brexit > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 12. března 2019.

Až do časného pondělního večera nevěděl v Londýně nikdo kromě Downing Street, zda a kdy vůbec odletěla Theresa Mayová do Štrasburku. Premiérka se pokouší o poslední ústupky od Evropské unie v době, kdy je ve Velké Británii, vyšponované do hysterie, politická debata v hodině jedenácté, respektive, za pět minut dvanáct, píše německý liberálně-levicový list Süddeutsche Zeitung.

Svatba na veřejnosti? Ne, pobouření a nestoudnost! Rozhodne až proces, hlásí z Íránu

> politika > Írán > kultura > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 13. března 2019.

Scéna byla natočena na mobil a vzápětí se objevila se na sociálních sítích. Video ukazuje dvojici mladých lidí, které obklopují další, rozesmátí zvaní, ale patrně i náhodní přihlížející v obchodním centru iránského města Arák. Partnerská dvojice, stojící uprostřed kruhu lístků růží, nevypadá nijak nebezpečně: mladý muž nabídne své přítelkyni prsten. Žena ho obejme a políbí. Ozve se zvuk zátky od šampaňského.

Dnešní Ukrajina? Zastrašování, vyhrožování, násilí… píše komisař pro lidská práva OSN. Favoritem prezidentských voleb komik Zelenskij

> politika > Ukrajina > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 13. března 2019

Atmosféra zastrašován, napětí, vyhrožování a násilných útoků. Taková je podle Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro lidská práva (OHCHR)situace na Ukrajině. Úřad zprávu zveřejnil v předvečer prezidentských vole. Dokument, publikovaný OHCHR v angličtině, ruštině a ukrajinštině tvrdí, že tato atmosféra neumožňuje lidem otevřeně vyjádřit svůj nesouhlas politikou úřadů.

Mayová neuspěla? Otěže přebírá parlament? Brexit bude patrně odložen, míní švýcarský list

> politika > velká Británie > EU > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 13. března 2019

Pouhých 17 dní před oficiálním odchodem Velké Británie z Evropské unie se ukazuje, že premiérka Theresa Mayová není schopna jednat. Po druhém odmítnutí dohody Dolní komorou britské parlamentu není žádný vítěz. Nejistota ohledně budoucnosti se zvýšila, otěže britské politiky přebírá parlament, píše švýcarský liberálně-pravicový list Neue Zürcher Zeitung.

úterý 12. března 2019

Politická šaškárna! Proč vlají ve městě vlajky NATO? Jsme obsazeni? Ne, radnici jen ovládli aktivisté!

> politika > Česko > armáda > komentář vyšel na Globe24.cz dne 12. března 2019

V Praze jezdí dnes tramvaje s vlaječkami České republiky a NATO. Na Hradčanském náměstí stojí zase pro změnu vojenské transportéry. Byli jsme snad zase obsazeni? Ne, ačkoliv nejde o žádný v kalendáři zapsaný státní svátek, vlaječky i transportéry ale chtějí demonstrovat, že jsem „věrní spojenci“ až za hrob. Není to ale jen politická šaškárna?

pondělí 11. března 2019

AKK nehladí Macrona po srsti. Nezapomněla na imigraci, ani střední Evropu, píše francouzský večerník

> politika > Německo > Evropa > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 11. března 2019.

Debata je otevřena! Krátce, doslova v tom samém týdnu, reagovala Annegret Krampová-Karrebauerová (AKK), nová německá předsedkyně Křesťansko-demokratické unie (CDU) na dopis „občanům Evropy“, jak ho formuloval francouzský prezident Emmanuel Macron. To, co trvalo kdysi Angele Merkelové osm měsíců, stačilo u AKK jen několik dní, píše editorial liberálně-levicového večerníku Le Monde.

pátek 8. března 2019

Král Muhammad je nahý! Kde je princezna Lalla Salma? Zabil „gay princ“ svého otce?

> politika > Maroko * text vyšel an EuroZprávy.cz, dne 8. března 2019.

Kam zmizela Lalla Salma, marocká princezna? Tato otázka, která zaměstnávala v poslední době nejen bulvární média, není vyřešena. Španělský novinář Ferra Sales Aige napsal článek, který královská rodina zakázala vydat, v něm se ale dozvídáme něco podstatného o marockém králi Muhammadu VI., píše belgický liberální list Het Laatste Nieuws.

Kdo má právo na Kotel? U Zdi nářků v Jeruzalémě se modlí odděleně! Muži zvlášť, ženy zvlášť, zní z Jeruzaléma

> politika > Izrael > náboženství > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 8. března 2019.

Nepustí je do Kotle? Tisíce ultra-ortodoxních židů protestovalo u Zdi nářků v Jeruzalémě proti modlitbám židovských žen. Podle společnosti Neshot HaKotel (heb.: נשות הכותל), respektive Žen Zdi, židovského sdružení feministické orientace, došlo v pátek dokonce k násilným útokům, dvě ženy byly zraněny, píše rakouská agentura APA, jíž cituje liberální list Der Standard.

čtvrtek 7. března 2019

„Zlatá sprcha“? Je prezident Bolsonaro obscénní, nebo chce zkrotit karneval? Ani vojenská diktatura to nedokázala!

> politika > Brazílie > společnost > text vyšel na EuroZprávy, dne 7. března 2019.

Víte, co je to „zlatá sprcha“? Dosud to patrně nevěděl ani brazilský prezident Jair Bolsonaro. Nyní se to rozhodně dozvědělo více než 3, 4 milióny jeho stoupenců na Twitteru, kde zveřejnil video, jež doslova obletělo celý svět. Prezident, známý pro svou homofobii, se prostě jen zeptal svých stoupenců: Co to je „zlatá sprcha“? A ukázal polonahé muže, jak se ukájejí a močí na sebe.

Macronova renesanční pirueta, jež spojuje rychlý taneční krok

> politika > Francie > komentář vyšel v Deníku Referendum, dne 6. března 2019.

Ve Francii chtěl revoluci, v Evropě chce renesanci. Můžeme si o tom myslet, co chceme, ale prezidentovi Emmanuelovi Macronovi se daří oboje. Revoluce (převrácení) i renesance (obrození). Jen si musíte vybrat úhel pohledu. Jedni mu vytýkají absenci myšlenek, druzí jejich přehršel. Faktem nicméně zůstává, že se Macronovi daří možná i to, co vlastně sám nechtěl. Jeho dopis k „občanům Evropy“ je ale v zásadě konzervativní.

Mládí vpřed? Komunisty nese do Evropy čerstvý vítr! Bude je volit bába?

> politika > Česko > evropské volby > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 6. března 2019.

Kdyby se měla hodnotit Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) podle své čerstvé evropské kandidátky, na čele s Kateřinou Konečnou, člověk by mohl nabýt pocitu, že jde o nějakou jinou stranu. Ano, levicovou, protestní, mladou – a snad i trochu revoluční. Jistě, i zde mihnou mezi kandidáti lidé, kteří myslí raději na bezpečnost a obranu, ale převládá tu duch solidarity a francouzské revoluce: rovnost, svornost, bratrství.

středa 6. března 2019

Dvacet let švejkování? Ne, 20 let ve válkách „bez mandátu“. NATO neví, čím chce být!

> politika > armáda > civilizace > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, den 5. března 2019.

Dvacet let v NATO! Předtím, než Česká republika do této „obranné organizace“ vstoupila, říkalo se jí Severoatlantický pakt, později pouze eufemisticky Severotlantická aliance. Podle toho, kdo jak mluvil, bylo hned jasné, zda je dotyčný pro, nebo proti. Kdekdo se znovu v těchto dnech cvičí, a nejen kolem dejvického generální štábu, aby dokázal, jaké má zásluhy na našem „civilizačním ukotvení“. Co se ale stalo s NATO po těch dvaceti letech?

úterý 5. března 2019

Dopis „občanům Evropy“? Macron není ani „spasitelem, ani žihadlem Evropy"! Jen zahájil kampaň! píše konzervativní francouzský list

> politika > Francie > EU > text vyšel na EuroZprávy, dne 6. března 2019.

Tři měsíce před evropskými volbami se francouzský prezident Emmanuel Macron obrátil dopisem k „občanům Evropy“. Jeho iniciativa má silné ambice, je v ní stejně tolik kalkulu, jako upřímnosti: ale předtím, než se bude pokoušet „svádět davy“ od Haagu po Budapešť měl by se nejprve ujistit, že má podporu ve Francii, píše editorial konzervativního listu Le Figaro.

Střet civilizací? Evropa si pro „špinavou práci“ s migranty našla Arabskou ligu! To není realismus, míní britský historik

> politika > civilizace > migrace > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 4. února 2019.
Ve vztazích Evropy s arabskými sousedy a bývalými koloniálními državami není v sázce jen ohromná historie. „Bezprecedentní summit“ mezi Arabskou ligou a Evropskou unií v Šarm aš-Šajchu v Egyptě by „střetem politických režimů“. EU na něm předala svou „špinavou práci“ autoritářům na Středním Východě a v Africe, protože si spletla závislost se zralostí, píše americký magazín Foreign Policy.

Estonsko je rozdělená společnost! Tady jsou Estonci, tady Rusové? Volby vyhráli liberálové

> politika > Estonsko > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 6. března 2019.
Volby v Estonsku vyhrála opoziční liberální Reformní strana na čele s Kajou Kallasovou, jež získala třetinu mandátů. Vedení strany zvažuje možnosti, jak formovat vládu, a to i s dříve vládnoucí centristickou stranou. Nový parlament rovněž čelí výzvě řešit jazykový problém a ratifikovat novou hraniční smlouvu s Ruskem. Změnu postoje Tallinnu ale nelze očekávat, píše ruský portál gazeta.ru.

pátek 1. března 2019

Alžírské otřesy! Lidé v ulicích: Buteflika (popáté), nebo chaos? Horečka nemusí opadnout

> politika > Alžírsko > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 1. března 2019.

Dosud to bylo v Alžírsku tak, že buď „Buteflika, nebo chaos“. Kandidát na své páté znovuzvolení byl dosud vydáván za to „nejmenší zlo“, a hradba proti „návratu islamistického násilí“. Perspektiva surrealistického pátého mandátu „prezidenta přeludu“ nakonec probudila ulici. Nikdo ale neví, kam až může toto „alžírské jaro“ dojít, píše v editorialu francouzský konzervativní list Le Figaro.

Dějiny plné násilí a tragédií: Před 100 lety vypuklo v Koreji povstání proti Japonsku

> politika > Korea > dějiny > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 1. března 2019.

Před sto lety, dne 1. března 1919 začalo v Soulu masové povstání Korejců proti tvrdé politice japonských kolonialistů. Během několika dnů se spontánní demonstrace rozšířily po celém Korejském poloostrově. Metropoli se sice podařilo s pomocí armády povstalce potlačit, ale Tokio muselo učinit významné ústupky v řízení povstalecké země, píše ruský portál gazeta.ru.