translate - traduire

čtvrtek 31. ledna 2019

Židé utíkají z Británie? Není to zrada? Odcházejí kvůli brexitu!

> politika > Velká Británie > brexit > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 31. ledna 2018.

Jeho babička, která přežila Osvětim, by to nikdy neudělala. Návrat do země, která zabila její rodiče a šest miliónů dalších židů, jí prostě přijde nemyslitelné. Šestatřicetiletý Simon Wallfisch je ale jiného názoru: zažádal o německé občanství a dostal ho, píše Euronews.

Vylhaný poker? Hra o čas? Mayová by měla hájit zájmy své země, ne jen strany, soudí editorial večerníku Le Monde

> politika > EU > Velká Británie > brexit > text vyšel na EuroZprávy, dne 31. ledna 2018.

Méně než 60 dní zbývá do brexitu, a mezi Londýnem a Bruselem hlásí zataženo. Ve středu 30. ledna evropské země „spojily své řady“, aby kategoricky odmítly znovu otevírat smlouvu o rozvodu, kterou premiérka Theresa Mayová podepsala. Co všechno se odehrává v posledních dnech v psychodramatu kolem brexitu? „Vylhaný poker, zoufalý pokus získat aspoň trochu času, nebo perfidní manévr jedenácté hodiny?“ ptá se ve svém editorialu liberálně-levicový večerník Le Monde.

„Požereš je! Seš silnější!“ Macron prý podržel svého bodyguarda, tvrdí portál Mediapart

> politika > Francie > text na EuroZprávy.cz, dne 31. ledna 2018.

Macron podproval Benallu? Aféra Benalla, pojmenovaná podle osobního strážce francouzského prezidenta Emmanuel Macron, který při zásahu loňského 1. května používal neoprávněně policejní prostředky a po svém propuštění i diplomatické krytí, měl podle informací portálu Mediapart plnou podporu prezidenta. Élysejský palác informace popřel.

středa 30. ledna 2019

Evropa se rozpadá? Ne, ztrácí své odhodlání. A to je nežádoucí, tvrdí americký historik

> politika > geopolitika > Evropa * text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 30. ledna 2018.

Evropská unie si dlouho myslela, že se pohybuje v jakémsi geopolitickém ráji. Nyní se ocitá ve světě, kde jsou i nepřátelé. Je ale Evropa schopna vypořádat se s velkými problémy naší doby? Návrat k národnímu státu není možný, tvrdí v rozhovoru pro švýcarský list Neue Zürcher Zeitung americký historik Timothy Snyder.

Odměny věrným? Ale z našich peněz! Vláda bere z "naší kapsy"!

> politika > Česko > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 30. ledna 2018
Koho chleba jíš, toho píseň zpívej? Současná vláda premiéra Andreje Babiše vyplatila na odměnách svým zaměstnancům rekordních 463 miliónů korun, což dělá témět půlmiliardy. Je to hodně? Vláda se brání, že jde o cílené odměny. Individuální nasazení ale, jak víme, nestačí, důležitý je i „politický vliv“. Slibem nezarmoutíš, penězi ale vždy potěšíš. Hlavně ty věrné.

Prezident Nicolás Maduro exkluzivně pro RIA Novosti: Donald Trump dal příkaz, aby mě zabili!

> politika > Venezuela > Rusko > USA > mezinárodní krize

V době vyhrocené situace ve Venezuele se agentuře RIA Novosti podařilo osobně promluvit s prezidentem této země, Nicolásem Madurem. Hlava státu řekla, zda je připravena vyhovět požadavku několika zemí, aby uspořádal nové prezidentské volby, hovořil ale také o zásobování venezuelské armády ruskými zbraněmi na „nejvyšší úrovně“, o plánech amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby ho zabili, a také komentoval informace o ruské ochraně. Rozhovor vedl pro RIA Novosti novinář Dmitrij Znamenskij.

Zmizí zlato do Moskvy? Venezuelská opozice bije na poplach! Jde o 20 tun zlata!

> politika * mezinárodní > Venezuela > Rusklo > text vyšel na EuroZprávy, dne 30. ledna 20128
Venezuelská pozice obvinila prezidenta Nicoláse Madura z pokusu vyvézt ze země 20 tun zlata z Caracasu do Moskvy. Podle poslanců pro tyto účely údajně letadlo přišlo z Ruska, informuje ruská gazeta.ru.

Macron chystá „novou etapu“ proměny Francie. Jak bude vypadat? Nepůjde o „technické způsoby“ naznačuje

> politika > Francie > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 29. ledna 2018

Francouzský prezident Emmanuel Macron rád působí jako „filozof u moci“. Pro své poslední vyjádření se uchýlil k náznakům a metaforám. „Kráčím po ledě,“ řekl prezident Emmanuel Macron. Vyjádřil se tak před novináři na cestě do Káhiry, kde v pondělí zahájil svou diplomatickou návštěvu. Později večer dodal, že z hnutí „žlutých vest“ vyvodí „hluboké závěry“, píše agentura Reuters.

Jérôme, nebo Éric? Žluté vesty mezi „lidovým povstáním“ a „mírovými vzkazy“. Polemika kolem užití projektilů a granátů

> politika > Francie > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 29. ledna 2018.

Nový hrdina „žlutých vest“ se jmenuje Jérôme Rodrigues. Nosí klobouk, má „pepřové vosy“ a přes pravé oko nosí obvaz po zásahu „gumovým projektilem“. Při sobotní manifestaci, jíž aktivně natáčel na video, byl vážně zraněn do oka (údajně) střelou, známou jako LBD nebo Flash-Ball. „Nic nerozbíjejte, nedělejte nic špatného, co by neposloužilo naší věci, a tohle by neposloužilo našemu vzkazu,“ oznámil v krátkém videu na Facebooku z Cochinovy nemocnice v Paříži, kde se zotavuje po sobotním zranění.

Aktuálně! Čistky v Turecku pokračují. Ankara zadržela 48 vojenských pilotů

> politika > Turecko > čistky v armádě

Turecké úřady zatkly dnes několik desítek pilotů sil, kteří jsou podezřelí ze spojení s kazatelem Fethullahem Gülenen, obviňovaným Ankarou z toho, že se pokusil v roce 2016 o státní převrat. Informuje o tom agentura AFP.

pátek 25. ledna 2019

Ťik-ťak. Brexitové hodiny tikají. „No-Deal-Brexit“? „Záblesk naděje“ tu stále je, tvrdí Rees-Mogg

> politika > Velká Británie > text vyšel na Eurozprávy.cz, dne 25. ledna 2018

Britové se snaží o vystoupení z Evropské unie. Kromě mnoha jejích příznivců existují ale i ti, kteří se chtějí dostat ven. A nemají strach ani z brexitu bez dohody, píše v reportáži z Londýna korespondent německého konzervativně-liberálního listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Zbývá 66 dní! Chaos, nebo okamžik pravdy? Barnier varuje, že Britové budou platit! Pomůže „dodatek“ ke smlouvě?

 politika > velká Británie > EU > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 23. ledna 2018.

Michel Barnier, hlavní vyjednavač Evropské unie (EU) o brexitu, toho má vážně dost. Podle něj rozhodnutí Spojeného království opustit politickou Evropu s eventualitou „no deal“ (bez smlouvy) rozhodně neznamená, že Britové nebudou platit „fakturu za rozvod“. Informuje o tom agentura AFP.

Putin umí čelit krizi. Dokáže být u moci až do roku 2024? Nic není jisté, míní analytici

> politika > Rusko > Západ > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 24. ledna 2018.

Před 20 lety ovládl Rusko. Nyní ale čelí mnoha problémům, včetně toho, jak předat moc, pokud o tom vůbec přemýšlí. Vladimir Putin, ruský prezident, jehož poslední funkční období nadchází, se musí rozhodnout, co na jeho konci udělá, píší analytici Centra pro evropskou reformu.

Britská královna Alžběta II. vyzvala k „respektu“ a nalezení „společného základu“

> politika > Velká Británie > brexit > exkluzivní zpráva

Britská královna Alžběta II. vyzvala rozdělené Brity, aby přes rozdílné pohledy nalezli „společný základ“. Řekla to ve svém čtvrtečním vystoupení na setkání Women´s Institute (WI) v Sandringhamu, hlásí britská Press Association. Královnina poznámka je vnímána jako nepřímý komentář k rozdělené situaci kolem vystoupení Spojeného království z Evropské unie, tzv. brexitu.

středa 23. ledna 2019

Překvapení pro Macrona? „Žluté vesty“ připravují ve Francii „žlutou noc“. Stojí za tím mluvčí Éric Drouet

> politika > Francie > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 22. ledna 2018.

Éric Drouet, jedna z kontroverzních postav hnutí „žlutých vest“ ohlásil v živém vstupu na Facebooku, že připravuje „žlutou noc“. Francouzskou vládu upozorňuje na to, že chystá nečekanou mobilizaci hnutí, jež se bude oproti předchozím denním manifestacím odehrávat v noci. Píše o tom konzervativní list Le Figaro.

Druhé referendum pro brexit? Ano, současný stav je „politické šílenství“, tvrdí profesor z Oxfordu

> politika >  Velká Británie >text na EuroZprávy.cz, dne 23. ldna 2028.

Velká Británie nyní potřebuje druhé referendum. To, co nyní zažíváme, je politické šílenství, říká na Ekonomickém fóru v Davosu v rozhovoru pro německý liberální týdeník Die Zeit Alexander Betts, profesor na Oxfordské univerzitě.

Nová bouře muslimů? Strhla novinářka Hashemiová masku Washingtonu? Osvoboďte ji, žádají muslimové na několika kontinentech!

 > politika > Írán/USA >text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 23. ledna 2018.

Americko-íránská novinářka afrického původu Marzieh Hashemiová, pracující pro iránský kanál Press TV, byla zadržena při svém příletu do Spojených států amerických, aniž by byly zveřejněny důvody, proč k tomu došlo. Mohammad Džavád Zaríf, íránský ministr zahraničních věcí, označil toto zadržení za „nepřijatelný politický akt“ a žádá její okamžité propuštění, informuje agentura ISNA.

úterý 22. ledna 2019

Smlouva mezi Francií a Německem? Oživení Evropy? Nebo prázdný rituál? Otěže přece třímá Trump!

> politika > Francie/Německo > EU > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 22. ledna 2018.

Kancléřka Angela Merkelov a Emmanuel Macron dnes podepisují novou smlouvu, jejímž cílem je posílit francouzsko-německé vztahy a vydat signál k další podpoře konstrukce Evropské unie (EU). A to ve chvíli, kde se zdá být oslabena nástupem nacionalistů, píše agentura AFP. 

pondělí 21. ledna 2019

„Atomová bomba“ Lenin zemřel před 95 lety. Na co vlastně? Jaký je dnes jeho odkaz?

> politika > SSSR > výročí > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 21. ledna 2018.
Dnes uplynulo 95 let od úmrtí Vladimíra Iljiče Lenina, muže a revolucionáře, který v minulém století ovlivnil průběh světových dějin silněji, než ostatní. Ačkoliv dědictví vůdce proletariátu, který založil Sovětský svaz, upadá pomalu v zapomnění, něco z Leninových aktivit a myšlenek i nadále přetrvává, píše ruský liberální list gazeta.ru.

Německo po kancléřce Merkelové? Nadchází nová epocha německá pravice

> politika > Německo > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 21. ledna 2018.
V prosinci 2018 Annegret Krampová-Karrenbauerová nahradila Angelu Merkelovou na čele CDU. V sobotu se do čela CSU postavil Markus Söder. Nová stránka dějin německé pravice se otevírá, píše ve svém editorialu francouzský liberálně-levicový večerník Le Monde.

pátek 18. ledna 2019

Íránský „božský stát“ má problém. Vydrží? Nebo padne? Vznikl právě před 40 lety



> politika > Írán > Blízký Východ > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 18. ledna 2018.
Oficiálně se toho dne vydal z Teheránu pouze na výlet. Ve skutečnosti ze své země, kde vládla monarchie po 2 500 let, zoufale prchal. Íránský šáh Reza Páhlaví a císařovna Farah nastoupili 16. ledna 1979 v Teheránu do svého letadla směr Asuán v Egyptě. Před 40 lety, ani ne za tři měsíce, vyhlásil duchovní vůdce Ajatolláh Rúholláh Chomejní, který se v únoru vrátil z exilu v Paříži, islámskou republiku, píše německý liberálně-levicový list Der Tagesspiegel.

Zmatek kolem Palacha. Palach jako Mašín? Vzývání sebeoběti společnost demoralizuje




> politika > výročí > text vyšel EuroZprávy.cz, dne 17. ledna 2018.
Dramatické gesto, jimž si vzal před 50 lety život Jana Palach, student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, zůstává stále mementem. Vyvolává ale zároveň i zmatek v duších lidí. Dnes možná o to více, že dozrála celá jedna nová generace, která již nebyla vystavena takovému politickému násilí, jako on a jedna generace další. Odkaz Palachova sebeupálení, který se stal před 30 lety okamžikem, jenž ve strnulé společnosti zahýbal páteří režimu a stál na počátku společenských změn, bývá ale bohužel i účelově dezinterpretován.

Porošenko na Ukrajině prohraje? Už mu vystrojili pohřeb! Favoritkou prezidentských voleb Tymošenková!

politika Ukrajina > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 16. ledna 2018.
Kdo vyhraje prezidentské volby na Ukrajině? Ačkoliv nynější prezident Petro Porošenko doufá, že to bude opět on, nic není méně jistého, že koncem března zvítězí. Podle výzkumů veřejného mínění si stojí hůře, než jeho konkurenti, bývalá premiérka Julija Tymošenková a herec Vladimítr Zelenskij, píše ruský list gazeta.ru.

Srbsko jako ruský „vlivový agent“? Putin se v „bratrském a přátelském“ Bělehradu usmíval

politika > Srbsko > Rusko, text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 18. ledna 2018.

Daleko od domova, a přesto slavil úspěch. Na tváři ruského prezidenta Vladimíra Putina se během jeho krátké návštěvy v Bělehradě, při níž byl přijat s nejvyššími poctami, rozléval úsměv. Děkoval za vřelé přijetí v  Srbsku“, píše rakouský deník Die Presse.

čtvrtek 17. ledna 2019

Priscilla proti Éricovi? „Rozhněvaná Francie“ hlásí rozvod mluvčích „žlutých vest“ v přímém přenosu. Co bude dál?

> politika > Francie > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 15. ledna 2018.Hnutí „žlutých vest“ nemá vůdce, ale má hned několik postav. Mezi mluvčími se v posledním čase vyprofilovali zejména dva: Priscilla Ludosky a Éric Drouet. Francouzská média s odkazem na jejich sdělení na sociální sítí ale ohlašují jejich „rozvod“.

Macronův dopis: změna metody, nikoliv směru. Styl didaktický, klinicky chladný, miní komentátorka

> politika > Francie > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 14. ledna 2018.

Školní cvičení pro studenty? Macronův dopis Francouzům, který má ve Francii otevřít od zítřka ,,národni rozpravu’’ k palčivým otázkám, jež nastolilo protestní hnuti ,,žlutých vest’’, neoznamuje změnu politického směru, jde pouze o změnu metody, píše dnes ve svém ranním komentáři Alba Venturová na rádiu RTL.

Vzniká „arabské NATO“? Pompeo na Středním Východě pumpuje! Jen do dalšího tweetu, Miku!

> politika > USA  > Střední Východ text vyšel na EuroZpravy.cz dne 13. ledna 2018
Mike Pompeo, americký ministr zahraničních věcí, objíždí Střední Východ. Po šokujícím vyhlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil stažení amerických jednotek ze Sýrie, se jedná o první skutečnou diplomatickou misi Spojených států amerických v regionu. Navzdory dílčím otázkám, jimiž se Pompeo na své cestě zabývá, tu klíčovou vyslovil při svém čtvrtečním projevu v Káhiře. Nese jméno: Strategická aliance pro Střední Východ (MESA).

Vystrnadit Írán, porazit Daesh

Ne, válka na Středním Východě ještě neskončila. To, o co nyní usiluje americká administrativa, má ale již svůj název. Chceme-li vyjádřit stručně, o co jde, vystačíme si s binární logikou: vystrnadit u regionu Írán a zničit terorismus Islámského státu (Daesh). Ve svém čtvrtečním projevu na Americké univerzitě v Káhiře přednesl Mike Pompeo vizi, skutečně „přímou a ryzí“, věrnou své vlastní představě „bývalého vojáka“, jak neopomněl připomenout.

Pompeo chce na místě zahladit stopy, které v mezinárodní veřejnosti vyvolalo Trumpovo oznámení, že se Američané se svými 2 000 vojáky hodlají stáhnout ze Sýrie. Právě před 10 lety v Káhiře vystoupil prezident Barack Obama, který by se pokoušel o „nový začátek“ ve vztazích mezi USA a zeměmi Středního Východu. „Nový začátek,“ zopakoval Pompeo, „bude teď!“ jakou povahu bude tento „nový nový začátek“ mít, vysvětlil vzápětí.

„Skončila éra americké egoistické politiky,“ řekl. Američané jsou v regionu, pokud by to snad někomu uniklo, „silou dobra“. Stažení amerických jednotek, zopakoval hned poněkolikáté, nepřipadá v úvahu, dokud budou v regionu působit jednotky islámského státu. Stažení ano, ale ne rychle, jak v poslední dnech upřesnil prezident Trump. Jaký přesný kalendář toto „stahování“ bude mít, Pompeo raději dvakrát nezopakoval.

Překonejte rivalitu, finančně přispějte!
Je třeba překonat „starou rivalitu“ a pustit se do společného boje – proti Íránu, který se stal opět ďáblovým stvořením, jež se až příliš míchá do konfliktů, které dosud Američané měli pod kontrolou. Pompeo tím dal najevo, že si přeje, aby se do procesu regionální integrace pustily všechny země, které mají společného nepřítele. To musí Saudská Arábie dokázat společně se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Egyptem na jedné straně a Katarem na straně druhé. Státní tajemník pro zahraniční politiku ví, co je v americkém zájmu. Právě v Kataru mají Američané největší vojenskou základnu na Středním Východě.

Státy, sdružené v Radě pro spolupráci arabských státu v Zálivu (CCASG), by měly být společně s Egyptem a Jordánskem součástí budoucí Strategické aliance pro Střední Východ (MESA), jakéhosi „arabské NATO“. Tato myšlenka, jež není zcela novinkou, se objevuje ve snahách USA nějaké dva roky, a obvykle bývá přisuzována prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho návštěvě v květnu 2017 v Rijádu, během jeho první návštěvy regionu. Na fotografii se summitu, jehož se Trump účastnil, vidíme společně Trumpa s králem Salmánem a prezidentem Sísím, jak vztahují ruce na rozsvícený glóbus jako „příslib lepšího světa“.

Snahou Pompea není ale pouze „lepší světů, ale zcela konkrétní zájmy, jež mají ze hry vyloučit Írán, stejně jako snížit vliv, který představuje návrat Ruska a sílící zájem Číny v oblasti. Daleko nejsou samozřejmě ani americké „obchodní zájmy“. Trump podobně jako svým evropským partnerům, tentokrát ústy svého tajemníka Pompea, zopakoval, že vznik arabské strategické aliance si bude vyžadovat „sdílení finanční zátěže“. Budoucí MESA bude podle diplomatických zdrojů disponovat více než 300 00 vojáků, 5 000 tanky a 1 000 bojových letadel. Rozpočet by měl činit více 100 miliard amerických dolarů.

Vize o spolupráci proti společným nepřátelům zní jistě přehledně. Jedna věc o něčem mluvit, druhá věc je myšlenku uskutečnit: již tento leden se vážně uvažovalo o samotném vyhlášení aliance, její oznámení ale bylo zatím odloženo. Proč? Jedni to přičítají regionální rivalitě, druzí nestabilitě Trumpovy administrativy.

Co se ale stane, až bude zničen islámský stát a Íránu budou usekány ruce, které v regionu natahuje všemi směry? Nic není tak horké, jak se zdá být uvařeno. Bude-li vyhlášena MESA dnes, zítra, nebo pozítří, zatím zkrátka není jisté. Ministr Pompeo se zatím do svých spojenců na Středním Východě snaží napumpovat přesvědčení, že je v tom Američané nenechají.

Možná, až do příštího tweetu nevypočítatelného prezidenta Donalda Trumpa… Pak bude zase všechno jinak, Miku.

neděle 13. ledna 2019

Nové jaro Evropy? Určitě, ale jaké? Salvini zatím jen nafukuje velkou bublinu



> politika > evropská > analýza vyšla na EuroZprávy.cz, dne 11. ledna 2018.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini má zatím, stejně jako jeho polský protějšek Joachim Brudziński na uchu naslouchátko. Ne, že by neslyšeli jeden druhého, ale do ucha jim zurčí hlas překladu. Salvini zkrátka nemluví polsky a Brudziński zase italsky. To by jim by v zásadě ale nemělo bránit, aby si vzájemně neporozuměli. Do okamžiku, aby zástupci dvou radikálních národních stran, utvořili společnou evropskou alianci, jim možná nechybí vůle, ale některé velmi zásadní překážky.

čtvrtek 10. ledna 2019

Ostře sledovaný proces. V Bruselu začíná soudní stání s džihádistou Nemmouchem

> politika > terorismus > Belgie/Francie > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 7. ledna 2018.

Za vysokých bezpečnostních opatření začíná posledními přípravami, čtyři a půl roku po atentátu v Židovském muzeu Belgie, soudní proces s dvěma francouzskými džihádisty: Mehdim Nemmouchem a Nacerem Bandrerem. Dnes byli do Justičního paláce v Bruselu předvedeni oba muži, kteří jsou obvinění z teroristickým útoků, aby byli přítomni losování, jež má vybrat dvanáct soudů a dvanáct náhradníků. Oficiálně bude proces zahájen ve čtvrtek a měl by trvat pravděpodobně až do konce března. Informuje o tom agentura Belga.

Padouch, nebo hrdina? „Žlutý boxer“ Dettinger je za mřížemi. Hrozí mu sedm let!

> politika > Francie > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 10. ledna 2018.

Bývalý boxer Christophe Dettinger, který v sobotu zaútočil v Paříži na dva ozbrojené četníky během manifestace „žlutých vest“, dostal včera odklad svého procesu. Bude se ale na něj připravovat do té doby ve vězení. Informuje agentura Reuters.

Diplomatická válka? Itálie otevřeně podpořila „žluté vesty“. Paříž žádá Řím o „respekt“

> politika > Itálie > Francie > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 8. ledna 2018.

Hned dva členové italské vlády – Matteo Salvini a Luigi Di Maio – podpořili ve svých vyjádřením otevřeně francouzské protestní hnutí „žlutých vest“. Informuje o tom rádio RFI.

Hra na babu! ANO tlačí „rudý stisk“. Před oltářem, za oltářem, nikdo nesmí být…

> politika > Česko > církve > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 9. ledna 2018.

Dnešní jednání Poslanecké sněmovny připomínalo „hru na babu“. Ve hře byly opět církevní restituce, a to v podobě, v níž aby se čert vyznal. Hlasovalo se dvakrát, a vždycky o trochu něčem jiném. Zdanění náhrad církevních restitucí, jež je tmelem současné podpory vlády ze strany komunistů, bylo odloženo. „Jednání bylo rychlé a konstruktivní,“ řekla Miloslava Vostrá, šéfka rozpočtového výboru KSČ.

Sexuální zneužívání. Když stojí před soudem kardinál Barbarin, stojí před ním celá katolická církev


> politika > církve > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 8. prosince 2018.

Začátek procesu s kardinálem Philippem Barbarinem, který měl zakrývat sexuální zneužívání mladých skautů v případu kněze Bernarda Preynata, je událostí nejen pro Lyon, ale především pro francouzskou katolickou církev. Při pondělním stání odmítl kardinál Barbarin jakoukoliv chybu, které by se dopustil, píše týdeník L´OBS.

Macron vyrobil „sérii provokací“. Za nepořádek ve Francii je vinna vláda, tvrdí Le Penová


Za tím, co se v současnosti děje ve Francii stojí podle Marine Le Penové, předsedkyně Národního sdružení (RN), „série provokací“, jejímž původcem je prezident Emmnanuel Macron. Žádá proto okamžité rozpuštění Národního shromáždění.

Politický boj o „žluté vesty“. Bude rebel Éric Drouet novým symbolem revoluční Francie?

> politika > Francie > text vyšel na EuroZprávy.cz, dne 3. ledna 2018.
Středeční večerní zadržení Érica Droueta, jednoho z mluvčích „žlutých vest“, přichází v okamžiku, kdy Élysejský palác jen s obtížemi maskuje kontakty, která udržoval prezident Emmanuel Macron se svým bývalým bodyguardem Alexandrem Benallou, obviněným ze zneužití policejní pravomoci. Opozice přirovnává řidiče Droueta k jeho jmenovci Jeanu-Baptistu Drouetovi, pošťákovi, který zadržel krále Ludvíka XVI. a jeho doprovod na útěku z Paříže do Varennes. Chystá se v sobotu další kolo nepokojů? První dějství roku 2019 začíná...

středa 2. ledna 2019

Bilance. Z diplomacie prezidenta Macrona zůstaly jen krásné projevy. Slova, slova, slova...

> politika > Francie > diplomacie > vyšlo na EuroZprávy.cz, dne 29. prosince 2018.

Nebylo to pouze „mládí, jeho talent a entuziasmus“, co zaujalo partnery, ale i oponenty Emmanuella Macrona na počátku jeho mezinárodní politické kariéry. Francouzský prezident zosobňoval ve stále chaotičtějším světě cosi, co by se dalo shrnout do ,,humanistické vize globalizace“, píše ve svém editorialu liberálně-levicový večerník Le Monde. Po roce a půl od nástupu k moci, již provázela vůle reformovat, zůstalo ale povětšinou pouze u slov.

Projev ,,prezidenta zapomnění’’? Zeman se o Vánocích utopil v žabomyších půtkách a novotvarech

> politika > Česko >  > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 26. prosince 2018.
Vánoční čas lehce rozčeřil opět po roce prezident Miloš Zeman. Tradice, kterou se jako prezident rozhodl v tomto čase obnovit, na sv. Štĕpána a 2. svátek vánoční, přinesla v pomyslném džbáně mnohé, čím veřejnost o Vánocích rozhodně nechtěl ukolébat.