translate - traduire

pátek 27. března 2015

Knižní salón v Paříží: pochybnosti a hosté



> kultura > literatura > vyšlo na portálu literární,cz dne 23. března 2015

Již 35. ročník Knižního salónu v Paříži byl o uplynulém víkendu (od 20.-24. března 2015) ve znamení oslav, ale i pochybností nad další perspektivou knižní kultury.

Někteří autoři manifestovali za svá práva, mezi hlavními hosty byla Brazílie a dvě polská města: Krakov a Vratislav.

V sobotu navštívil tuto událost i prezident François Hollande v doprovodu s ministryní kultury Fleur Pellerinovou.

Francie tváří v tvář vládě tří stran

nahráno pro Český rozhlas Plus, 24. března 2015, vysíláno 29. března 2015

Modrá barva je pro pravici, růžová pro levici, černá pro frontisty.
Jak to tuto neděli dopadne?
Kdo si počká, ten se dočká. A hlavně dopočítá. Tak by se dal shrnout základní pocit z nedělního prvního kola francouzských departementálních voleb, jež se uskutečnily 22. března. Komentáře se sice různí, stejně jako výroky předsedů politických stran. Faktem nicméně zůstává, že ačkoliv spojená pravice ohlásila ústy lídra Svazu pro lidové hnutí (UMP) Nicolase Sarkozy vítězství, nic není méně jisté. To se možná stane v druhém kole, 29. března večer. Po tom prvním je to ale čiré chvástání.

Navzdory tomu, že ministerstvo vnitra, vyhlásilo podle čísel vítězství pravicové aliance - vedle UMP jde ještě zejména o centristický Svaz demokratů a nezávislých (UDI) – a to výsledkem 29%, nezapočítává do toho uskupení, jež se také k pravici hlásí: tzv. divers droite (různorodá pravice). Při sečtení těchto dalších, byť někdy marginálních lokálních uskupení, ono číslo poskočí na: 36, 42%.

To ale není triumf pro Nicolase Sarkozyho, protože jeho základní ideologické východisko neodpovídá širokému spektru pravice. I když to vypadá, že se stále více přiklání k pravici populistické, národovecké či extrémní (volme slova podle vkusu).

Národovecká Národní fronta nadále na pochodu. Do zbraně občané?

vyšlo na portálu týdeníku Reflex dne 24. března 2015

Národní fronta a její předsedkyně Marine Le Penová nezvládla utvořit zatím
"první stranu Francie", ale i tak posílila výrazně.
Nevyhrál výrazně nikdo. Volby jsou volby. A průzkumy jsou průzkumy. Toto je nejsilnější lekce z uplynulého francouzského víkendu, v němž v departementálních volbách fakticky nikdo nevyhrál, ale nikdo také neprohrál: ani pravice, ani levice. Národovecká Národní fronta Marine Le Penové ale dosáhla historického skóre – a nadále utváří svým uskupením politickou dynamiku současné Francie.

Každému jeho vítězství. Navzdory silným politickým výrokům, jichž se po prvních odhadech dopouštěli političtí lídři, že se na francouzské politické scéně odehrává proces, jenž definitivně etabluje trojici stran: dosud dominantní Socialistickou stranu (PS), alternativní opozici Svazu pro lidové hnutí (UMP) a částečně protisystémovou Národní frontu (FN). Sociolog Pascal Perrineau označil tento trend za „triangl“.

Celková statistika department po departmentu: ZDE. Mapa celé Francie v barvách: ZDE.

čtvrtek 19. března 2015

Kdo si hraje s ohněm Národní fronty?

Ve výzkumem má nyní Národní fronta,
strana Marine Le Penové, přes 30%.


komentář odvysílal Český rozhlas Plus dne 13. března 2015

Není kouře bez ohně. A ve Francii to někdy dělá dojem, že pod povrchem této společnosti doutná konflikt, přítomný snad ve všech západních demokraciích. Národní fronta (FN), označovaná také někdy za extrémní pravici, patrně vyhraje volby – ty departementální (tedy řekněme okresní, i když rozměr departmentu není zcela okresní). 

Socialisté u moci se rozhodli zahájit proti tomuto nebezpečí velkou mediální kanonádu.

pondělí 16. března 2015

Hollandova zbrojařská pirueta

Zatímco list Le Figaro, jež vlastní výrobce Dassault,
 gratuluje výrobcům, levice je v rozpacích.
komentář vyšel v Hospodářských novinách, 9. března 2015, dostupné na portálu ihned

Konečně dobrá zpráva, mnou si ruce vládní francouzští politici a zbrojaři. Francie uzavřela historickou smlouvu s Egyptem na nákup dvaceti čtyř stíhacích letounů typu Rafale.

Kontrakt, zahrnující navíc multifunkční válečnou fregatu Fremm a kolekci řízených střel, se vyšplhal na 5, 2 miliard euro.

Od zablokování prodeje lodí Mistral do Ruska, jde o první průlom svého druhu.

středa 11. března 2015

Rufinova věrnost příběhu psí zrady

Obálka českého vydání Rufinovy knihy,
Garamond 2014.
recenze (s drobnými úpravami, toto je neupravená) vyšla v Lidových novinách, 4. března 2015, s. 8.

Nejlepší románové příběhy píše život sám. I ten, který napsal Jean-Christophe Rufin v románu Červený obojek (Collier rouge, Garamond 2014), k nim patří. Autor, nositel Goncourtovy ceny za román Rudá Brazílie (Rouge Brésil, Gallimard 2001), a člen Francouzské akademie od roku 2008, jej publikoval jaksi vpředvečer oslav výročí 100 let od vypuknutí Velké války (a dobře se prodávala).

Hrdina ve psích časech
Příběh cti, věrnosti a zrady, jenž v brilantním opusu Rufin skládá, má dvě hlavní postavy, vojenského soudce a vězně, hrdinu však pouze jediného. Tím je pes. Takový, jakých v té První světové válce bylo mnoho. Přítel nejvěrnější, zejména v časech, kdy by psa ven nevyhnal. Válka ale byla často bezčasím. Útlý Rufinův román je ale také a především moralitou. Hrdinou v psích časech nemohli být lidé.

Stále mladý a perspektivní soudce Hugues Lantier du Grez je vyslán do vesnice Berry, aby vyřešil svůj poslední válečný případ, než odejde definitivně do civilu. Píše se rok 1919, a nikdo už o válce ani slyšet. Je tu ale jeden vězeň, vzpupný vesničan Jacques Morlac, jenž se dopustil zhanobení vlasti. Přitom je držitelem Čestné legie za hrdinství.

čtvrtek 5. března 2015

Popis proměny Borise Razona

doslov v českém překladu vydání knihy Borise Razona: Palladium, Odeon 2015
Novinář, spisovatel a také pacient Boris Razon, jenž v tomto svém debutovém díle popsal vlastní příběh.
Každý procházíme v životě proměnou. Ta, jíž prošel hlavní hrdina, autor a vypravěč v jedné osobě – Boris Razon, je ale přece jenom jiného druhu. On sám ji popisuje zpočátku jako pomalé přepadení. Prvotina Palladium, jež se objevila mezi horkými kandidáty na Goncourtovu cenu za rok 2013, patří k těm, o nichž se vám bude ještě dlouho zdát. Nejen pro její intenzitu, ale i sílu obraznosti.

Strašák Národní fronty se vznáší nad vodami Doubs

odvysíláno v Českém rozhlasu Plus, dne 8. února 2015

Dvě ženy, jedna strana: Národní fronta - trochu v Doubs vyděsila.
Všechny oči ve Francii se tuto neděli, 8. února, upírají do 4. správního okrsku departmentu Doubs – východního výběžku, jímž protéká stejnojmenná řeka, hraničící se švýcarským kantonem Vaud.

Minulý víkend zde totiž v prvním kole doplňovacím parlamentních voleb zvítězila kandidátka Národní fronty (FN) Sophie Montelová s výsledkem 32, 6%. Může to vypadat jako další ze zpráv o nezadržitelném nástupu národních populistů ve Francii – a to jaksi navzdory „národní jednotě“ z 11. ledna. Je to ale trochu složitější.

Francií obchází strašidlo antisemitismu, Dumas by se chtěl podobat Casanovovi

Text vyšel na portálu časopisu Reflex, dne 27. února 2015

Napětí roste. Polarizace francouzské společnosti, jež nyní dosahuje vysokého stupně, nabývá povahy střetu, který zdál být dávno zažehnán. Stále více stoupá napětí mezi dvěma silnými náboženstvími: islámem a judaismem. A výroků na adresu obou vedou až do nejvyšších pater moci. Zdá se někdy, že Francií obchází strašidlo antisemitismu. A nejsou to jen slova...

Ten, kdo by chtěl pochopí vážnost situace, nemusí se učit číst mezi slovy a řádky. Na poslední v pořadí 30. každoroční večeři , kterou zorganizovala Rada zástupců židovských institucí Francie (CRIF) vystoupil i prezident François Hollande. A jeho slova byla slyšena nejen diplomaty, zástupci konfesí, osobnostmi kultury nebo politiky.

Marine Le Penová na čele výzkumů! Může být ale v roce 2017 francouzskou prezidentkou?

Marine Le Penová míří stále vítězně vpřed. Jak dlouho?
Dva výzkumy veřejného mínění – IFOP a CSA – dávají Marine Le Penové, předsedkyni Národní fronty (FN), vítězství v 1. kole prezidentských voleb na jaře 2017. Oba výzkumy tipují výsledek kolem 30%. Dynamika na straně FN narůstá, což potvrzují i doplňovací volby ve čtvrtém okrsku departmentu Doubs, vypsané po odchodu Pierre Moscoviciho do Bruselu. Marie Le Penová se vrací!
analýza vyšla na webu časopisu Reflex, 4. února 2015

Vypadlo to chvíli, že jí nebylo ani vidět, ani slyšet. Ale zdání klame. První volby po týdnu „národní jednoty“, spjaté s atentáty v redakci Charlie Hebdo, vrací předsedkyni Národní fronty do čela politického peletonu. Marine Le Penová podle dvou výzkumů – IFOP pro týdeník Marianne a CSA pro rádio RTL má jednu jistotu: bude první na pásce. IFOP jí dává rozpětí 29-30% a CSA 29-33%.