translate - traduire

středa 31. října 2018

Kdo je nový brazilský prezident Jair Bolsonaro: fašista, nebo jen „tropický Trump“?

> politika > Brazílie > latinská Amerika > analýza vyšla na EuroZprávy.cz, dne 30. října 2018.

Každé srovnání kulhá. Jak ale porozumět tomu, že se na čelo Brazílie – federativní republiky složené ze 26 států o počtu 208 miliónů obyvatel – včera dostal Jair Bolsonaro? Tento provokativní „bílý muž“, bez velké politické zkušenosti, dosáhl impozantního výsledku 55 procent a ve funkci vystřídá na další čtyři roky Michela Temera.

Kulhavá kachna Angela neodchází, pouze odchod oznámila

> politka > německá > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 30. října 2018.

Vypadá to jako konec jedné epochy. Německá kancléřka Angela Merkelová ohlásila, že se nebude již ucházet o žádné další politické úřady: ani na čele Křesťansko-demokratické unie (CDU), a logicky tím pádem, ani na čele země jako kancléřka. Oznámení, které včera otřáslo politickým mikrosvětem, má ale jedno velké „ale“. Angela Merkelová tu stále je. Proč neodstoupila okamžitě?

Prezidentem popáté? Alžírský prezident Abdelaziz Bouteflika chce znovu obhajovat svůj mandát

> politika > alžírská > Afrika > zpráva > zveřejněno dne 31. října 2018.
Sám zatím nic neřekl, mluví za něj ale ostatní. Jedenaosmdesetiletý alžírský prezident Abdelaziz Bouteflika, se hodlá ucházet v příští roce po nový prezidentský mandát. Informoval o tom Djamel Ould Abbe, předseda Fronty národního osvobození (FLN) prostřednictvím státní tiskové agentury APS. Ústřední výbor strany, jež je v Alžírsku u moci od roku 1962, kdy bylo Alžírsko vyhlášeno jako samostatné, tuto zprávu včera oficiálně potvrdit.

> exkluzivně na Jehlice revue

úterý 30. října 2018

Nikdo není dokonalý! Prezident Zeman na Hradě vyznamenal husy i housery...

> politika > Česko > vyznamenání > výročí > komentář vyšel na EuroZpravy.cz dne  29. října 2018.
Někteří seděli v řadách předních, vybraní zasloužilí přímo v první řadě. Pochybnosti nad tím, že každá moc si vybírá své nohsledy, se nerozplyne ani po rituálu na Pražském hradě, kde byla v neděli 28. října večer udělována vyznamenání především těm, kteří se vyhřívají ve slunci prezidenta Miloše Zemana. Ten v medailích rozdal, co mohl...

pondělí 29. října 2018

Československo vzniklo před 100 lety, svůj zánik ale mělo ve svých kořenech

> politika > Československo > výročí > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 28. října 2018.

Až si dnes připneme placku s Masarykem nebo stužku v národních barvách, neměli bychom zcela ztrácet z povědomí, že dějiny státu, který právě před 100 lety vznikl, nebylo zcela samozřejmé. Československo zaniklo za pouhých 20 let, jeho obnovení provázely těžké peripetie s komunistickou nadvládou, a před 25 lety jsme se s ním, již v nových demokratických podmínkách, rozloučili nadobro. Co vlastně slavíme dnes, když jsme si nedokázali tento stát, za který umírali naši předci na několika frontách, uchovat?

neděle 28. října 2018

Prezident Macron nepřijel slavit výročí vzniku Československa

> politika > Francie > Česko > oslavy > analýza vyšla na EuroZpravy.cz, dne  26. října 2018.
I když se to rozléhá ze všech stran, francouzský prezident Emmanuel Macron nepřijel do Bratislavy, ani Prahy slavit. Jeho cíl je ryze pragmatický: přijel posílit trhlinu ve Visegrádské skupině. Strategie je více než jasná. Blesková návštěva francouzského Jupitera ve dvou zemích, jež se koná právě nyní, má tomuto elegantnímu a empatickému mladému prezidentu, přinést na podnosu dva slabší členy - jinak vzdorovité a vzpurné V4.

Novináři Le Mondu se bojí českého predátora Křetínského. A hrají na morální struny...

> politika > obchod > média > komentář vyšel na EuroZpravy.cz, dne 26. října 2018.
Češi jako predátoři ve Francii? Ano, vypadá to tak. Francouzský tisk v těchto dnech s velkým gustem popisuje obchodní aktivity „českého oligarchy“ Daniela Křetínského, jako francouzský výprodej. Prodej podílu v Le Mondu zajímavým způsobem zabarvuje i politický kolorit dnešní návštěvy České republiky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Praha opět riskuje. Nový primátor Hřib má ale odvahu!

> politika > česká komunální > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, den 26. října 2018.
Byli to tři kohouti v v pražském ringu: Jiří Pospíšil (TOP 09), Jan Čižinský (Praha Sobě) a Zdeněk Hřib (Piráti). Z ringu vyšel včera podvečer ten třetí, nejméně zkušený, manažer a informatik Zdeněk Hřib. Je to pro Prahu dobrá zpráva? Nebo vypukne anarchie?

čtvrtek 25. října 2018

Prezident Miloš Zeman naši zemi nespojuje!

. česká politika > prezident > komentář vyšel na EuroZprávy.cz dne 25. října 2018.

Kdyby měl Miloš Zeman, prezident České republiky, odstupovat vždy, když se ozve nějaká petice na jeho odstoupení, nedělal by nic jiného. Tentokrát ovšem, jenom dva dny před počátkem oslav 100. výročí vzniku Československa, to vypadá vážně. Lidé si připomínají tradice, ale zejména myšlenky, na nichž tato demokratická republika vznikla. A to vypadá zase vážně!

Daj-li, medaili nedaj-li: Nohavica se přece nebude klanět Kremlu!

> politika > kultura > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 25. října 2018.

Přijetí medaile, kterou se rozhodl přijmout český písničkář Jaromír Nohavica, a to od prezidenta ruské federace Vladimira Putina vyvolává pochybnosti. RuskývKreml zveřejnil informaci, že má toto v úmyslu. Medaili za „zásluhy o upevnění přátelství mezi národy“, nese jméno velkého ruského básníka Alexandra Sergejeviče Puškina. Co tím chce Jarek Nohavica přijetím medaile říct?

Kandidát na šéfa senátu Jiří Růžička: „Senát nevznikl proto, aby byl protiváhou Hradu!“

 > česká politika > Senát > rozhovor vyšel na EuroZprávy, dne  25. října 2018.

Každý, kdo se jen mihl Prahou 6, to jméno musí znát. Ne všichni ale zcela souzní s heslem, které provázela jeho kampaň: „Volím Růžu, toho můžu!“ Jiří Růžička, ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera, kterého navrhuje klub STAN do boje o post šéfa Senátu, chce dělat věcnou a slušnou politiku. V rozhovoru pro EuroZprávy říká: „Pokud člověk něco dělá, tak to má dělat stoprocentně!“

Bude Macron v Praze unaven? Po 534 dnech ve funkci hubne a jeho cestovní rytmus je pekelný

> politika . Francie + ČR > monitoring vyšel na EuroZprávy.cz, dne 24. října 2018.

Dva dny před příjezdem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který má být ve dnech 26. a 27. října nejprve v Bratislavě a poté i v Praze, přinášejí francouzská média zneklidňující zprávy. Prezident má starosti. Vypadá starší, působí unaveně a evidentně zhubl. Navzdory tomu, že má nájemník Elysejského paláce svou kadeřníci i stylistku, vyvolává ve svém okolí obavy, zda není nemocný. První s tímto poplachem přišel francouzský bulvární list Le Parisien.

Dvojhlas (a trochu pípání) české zahraniční politiky

> politika > česká zahraniční politika > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 24. října 2018.

Trojhlas? Den se dnem se sešel, týden s týdnem. Po jmenování Tomáše Petříčka novým ministrem zahraničních věcí České republiky, si zúčastnění aktéři – předseda ČSSD Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš, a zejména prezident Miloš Zeman - libovali, že nyní bude konečně česká zahraniční politika mluvit „jedním hlasem“. Ono to ale nejde… a stačí k tomu relativně málo.

Komunista Skála: Filip by měl skončit? Vedení vrší jednu porážku za druhou!

. politika > česká politka > KSČM > rozhovor vyšel na EuroZprávy.cz, dne 23.října 2018.

V sobotu prohrál bitvu, nikoliv válku. Komunista Josef Skála, bývalý místopředseda KSČM, o sobě říká, že je „marxistou na volné noze“. Každým svým vyjádřením si koleduje obvykle o nadávky a podpásové údery. Je s tím smířen. Není ale smířen se stranickým masochismem, na který nemá žaludek. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz se obává, že české levici hrozí doslova „pád do politické nicoty“. Za tím, že nebyl odvolán předseda strany Vojtěch Filip, stojí podle něj skutečnost, že většinu z delegátů politika prostě živí.

Nezařazený Pavel Fischer jako Chytrá horákyně?


> politika > česká > senát  > glosa vyšla na EuroZprávy.cz, dne 23. října 2018.

Ani pěšky, ani na voze. Ani svlečený, ani oblečený. Čerstvě zvolený senátor Pavel Fischer se rozhodl: nebude v žádném senátním klubu, ani ve STAN, ani u lidovců, ani u občanských demokratů. Ačkoliv ho všechny tři strany podporovaly, rozhodl se být nezařazený, spolupracovat ale chce se všemi. Rozhodl se zcela neočekávaně, a podle svých slov to ani dlouhodobě neplánoval. „Nebude mít auto, ani na chlebíčky, ale bude mít prestiž,“ míní jeho blízká spolupracovnice. Získává se ale prestiž svou nezařazeností?

Italský „rozpočet lidu“, nebo časovaná bomba pro Evropu?

> politika > Itálie > EU > analýza vyšla na EuroZprávy.cz, dne 24. října 2018.

Tvrdí, že nemají „plán B“, nehodlají se ohnout před „experty úspor“. Takto reagovala italská vláda, na čele s premiérem Giuseppem Contim, když se jí dostalo sdělení, že se Evropská komise rozhodla odmítnout „poprvé za dvacet let historie“ italský rozpočet. Italové dostali k přepracování tři týdny. Stačí to? Zatím to vypadá jako dialog hluchých.

Morituri te salutant. Poslanec Zaorálek vyrazil do Afghánistánu správnou cestou


> politika > česká armáda > mise > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 23. října 2018

Po smrti tři českých vojáků, na jejichž počest se 8. srpna rozezněla siréna po celé zemi, přicházejí z Afghánistánu další smutné zprávy. V Afghánistánů dosud zemřelo 13 vojáků, dne 22. října k nim přibyl rotný Tomáš Procházka. Celkem padlo v zahraničních misích celkem 27 vojáků. „Nechci vidět další mrtvé vojáky,“ řekl ve Sněmovně bývalý ministr zahraničních věcí a předseda zahraničního výboru. „Je třeba hledat cestu, jak po dohodě se spojenci stáhnout český kontingent z Afghánistánu," dodal.

středa 24. října 2018

Skončí francouzský Le Monde celý v rukou českého miliardáře Křetínského? Konkurenční list Libération tvrdí, že by k tomu mohlo dojít

> byznys > politika > média > Francie + Česko > monitoring vyšel v EuroZprávy.cz, dne 23. října 2018

Mít, anebo nemít? Taková je otázka. I v případě prestižních novin. I v Česku se před týdnem objevila informace, že miliardář Daniel Křetínský hodlá koupit podíl v prestižním francouzském večerníku Le Monde. Konkurenční list Libération přináší informace, které zpochybňují úmysly obou klíčových aktérů tohoto nákupu. Pikantní je nejen proces a úmysly, ale i ten třetí vzadu – premiér Andrej Babiš!

úterý 23. října 2018

Tonoucí česká levice se chytá stébla (bez) moci

> politika > česká > ČSSD, KSČM > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 22. října 2018.
Víkendové jednání dvou tradičních politických stran, totiž ČSSD a KSČM, přineslo výsledky, které připomínají, proč jejich popularita u veřejnosti rapidně klesá. Ani jedna není schopna provést sebereflexi. Každá jedna, i dohromady, tím pádem připomínají tonoucí, kteří se chytají i toho posledního stébla (moci). V případě KSČM by se možná slušelo říci i onu okřídlenou větu, že „odchází na smetiště dějin“. Přitom by tomu tak nemuselo být.

Trumpův nukleární hazard nemíří na Moskvu. Rakety míří na Peking!

> politika mezinárodní > nukleární válka > komentář vyšel na EuroZprávy, dne 22. října 2018.

Pro ty, kteří se domnívají, že vypukne nová „studená válka“, k níž lze najít mnoho staronových příznaků, se probudili o víkendu s pocitem, že tenhle film už jednou viděli. Jenže prezident Trump, obvykle velmi nevyzpytatelný, hraje ve filmu zcela novém, který poskočil o výrazné čtyři dekády dále.

neděle 21. října 2018

Měl by se vrátit socialismus? V čem měl Marx pravdu? Vypukne válka mezi USA a Čínou? Americký politolog Francis Fukuyama varuje před koncem liberální demokracie

> politika > civilizace  > konflikt  > text na EuroZprávy.cz, dne 21. října 2018.
Před více než dvaceti lety prohlašoval americký politolog Francis Fukuyama, že na světě nastal „konec dějin“ a všude zvítězila „liberální demokracie“. Dnes to vypadá, že dějiny rozhodně neskončily, a naopak se pomstily Fukuyamovi. Od Západu na Východ a zpět, se dnes šíří většinový pocit, že skončila právě „liberální demokracie“. Od Spojených států amerických přes Turecko a Polsko, až po Maďarsko, Polsko nebo Itálii se šíří myšlenka „illiberální demokracie“, jež tu předchozí odmítá. Základním východiskem tohoto postoje je silný vztah k identitě.

pátek 19. října 2018

Čeští mstitelé v Afghánistánu neohrožují jako vojáci jenom sami sebe!

>  česká politika > armáda > komentář na EuroZprávy.cz, dne 18. října 2018
Oko za oko, zub za zub. Toto staré (židovské) přísloví jako kdyby přímo pasovalo na situaci, které se nyní děje v Afghánistánu. Za mrtvé české vojáky byli zabiti odbojní Afghánci. Čeští vojáci, kteří zde nasazují životy v rámci mise, jejímž úkolem je zajištění pořádku v této zemi, pod mandátem OSN a dokonce s posvěcením Rady bezpečnosti této organizace, se úkladně mstí.

Diplomat Staffan de Mistura, aristokrat v ohni nemožné syrské mise

> politika > diplomacie > portrét vyšel v EuroZprávy.cz, dne 18. října 2018.
Rád o sobě mluvil jako o „chronickém optimistovi“. Včerejší oznámení o jeho odstoupení z funkce zmocněnce Organizace spojených národů (OSN) pro Sýrii nepřišlo z čistého nebe. Švédsko-italský diplomat Staffan de Mistura, který stál na čele dvaceti misí OSN ve válečných zónách – od Afghánistánu po Írák, přes Bosnu nebo Súdán -, tvrdí, že za jeho rozhodnutím jsou ryze „osobní důvody“.

středa 17. října 2018

Vstanou noví čeští centristé? Kohout ale přece není osel!

> politika > česká politika > evropské volby > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 12. října 2018.

Situace vyjednávacích týmů v pražských komunálních volbách otevřela staronovou otázku: Jsou vůbec v Česku centristé? Postup tzv. Spojených sil, jež zahrnuje politickou škálu barev českých stran od TOP 09 přes STAN a některé osobnosti z LES a Evropských demokratů Jana Kasla, by mohla utvořit společnou centristickou kandidátku do evropských voleb.

Macronie chce najít „nový dech“, zatím po něm ale hlavně lapá


> politika > Francie > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 17. října 2018.

Čekání bylo dlouhé. Nikdy za celé dějiny režimu V. Republiky, ustavené generálem Charlesem de Gaullem v roce 1958, to tak dlouho netrvalo. Dnes, v úterý 16. října úderem 9.30 hodiny, ale Elysejský palác, sídlo francouzského prezidenta, oznámil složení nové vlády. Má celkem třicet pět členů včetně předsedy vlády. To je o tři víc než ta vláda předcházející, nazývaná jako Philippe II po premiéru Édouardu Philipovi, který i nadále zůstává jejím předsedou, a to stále jako Philippe II., neboť nesložil jako premiér demisi. „Tento vládní tým bude v příštích měsících pokračovat ve vládní politice a reformním programu," oznámil prezidentský palác.

Rudolf Jindrák pro EuroZprávy.cz říká: „Evropa připomíná Titanic, kde šampaňské stále bouchá, orchestr hraje a loď mezitím již nabrala vodu!“

> politika > česká zahraniční politika > velký rozhovor vyšel na EuroZprávy, dne 16. října 2018.
Mohl být třikrát ministrem zahraničí, jednou i ministrem obrany. Rudolf Jindrák, ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky ale ví, co se sluší a patří. „Neměl jsem nikdy nějaké přehnané ambice,“ říká. „A potom,“ dodává a přehlíží svou kancelář s výhledem na dominantní katedrálu sv. Víta, „přesně vím, že v mé funkci musí být člověk zcela oddaný svému šéfovi.“

Adriana Krmáčová: Prahu předávám ve skvělé kondici, město by se mělo rozvíjet, a ne konzervovat!

> česká komunální politika > Praha  exkluzivní rozhovor vyšel na EuroZprávy.cz, dne 16. října 2018.
Primátorka města Prahy Adriana Krnáčová za hnutí ANO končí svůj mandát. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz tvrdí, že se může s čistým svědomím podívat komukoliv do očí., protože ze svých morálních zásad neslevila ani o píď. „Předáváme spoustu rozpracovaných projektů, které příští vedení města bude moci dotáhnout,“ říká. O své budoucnosti má jasno: „Chci si dát dlouhou dovolenou a pak se uvidí.“

pondělí 15. října 2018

Bruselské „špinavé krysy“ dělají kolem brexitu drama

 > evropská politika > brexit analýza vyšla na EuroZpravy.cz dne 15. října 2018.

Přichází okamžik pravdy. Po více než dvou letech od okamžiku, kdy se na politickém tržišti objevil termín brexit, značící odchod Velké Británie ze svazku s Evropskou unií (EU), není vidět světlo na konci tunelu. Je to drama! Napětí, jež provází vyjednávání poslední dny míří nezadržitelně k tvrdému brexitu. Vypadá to, že k dohodě nedojde, respektive jak říkají Angličané hezky, dojde k tomu, že bude vyhlášen: „No deal!“ O čem si vlastně budou povídat ve středu v Bruselu při večeři šéfové sedmadvacítky?

Senát může být místem vzniku nové politiky

> politika > Česko > senátní volby > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 13. října 2018.
Překladiště zákonů, nebo klub gentlemanů? Za naprostého nezájmu, druhého nejnižšího v dějinách samotného Senátu, se v sobotu odehrálo 2. kolo voleb. Zatímco ODS, která posílila pěti senátory, slaví, největšího propadu dosáhla ČSSD, která ztratila senátorů dvanáct, a je redukována na jednoho.

Starosta Jan Čižinský: Praha Sobě není hnutí jednoho muže!

> politika > česká politika > komunální > Praha Sobě > rozhovor pro EuroZprávy, dne 12. října 2018

Uspěl nejprve na Praze 7, nyní jedná o celou Prahu. Starosta a poslanec Jan Čižinský, jenž stojí na čele hnutí Praha Sobě v rozhovoru pro EuroZprávy tvrdí, že po týdnu jednání našel v 95 procentech shodu se svými partnery. To ale neznamená, že by předával automaticky funkci primátora Prahy svému partnerovi, nechce se jen zbytečně dohadovat. To přijde na řadu, až skončí diskuse o programu. „Chceme Pražanům přinést dobrou náladu,“ říká.

Alexandra Udženija, šéfová zastupitelů ODS, hlásí: Máme jasný cíl, chceme nastartovat Prahu!


> politika > Česko > komunální > ODS > rozhovor vyšel na EuroZprávy.cz, dne 12. října 2018.

Těší ji, že se ODS znovu dere nahoru. Stejně jako předseda Petr Fiala ví, že návrat na scénu není lehký. Ačkoliv vyhráli volby, poměrný systém se skládá z koalic. „Kromě Prahy Sobě, které odmítá jednat, jednáme se všemi,“ říká odhodlaně. Důraz, který sama kladla v kampani na pořádek, se vrací i do jejího přání: „Ať již do už primátorského křesla usedne kdokoliv, nesmí dopustit, aby v Praze pokračovala anarchie a bezvládí!“

Prezident Zeman a záhadní „krvežízniví lidožrouti“

> politika > Česko > prezident > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 12. října 2018.
„Freude, Freude, vždycky na tě dojde,“ říká v jedné říkance písničkář Jan Vodňanský. A tak tu máme další freudovský výrok, který si neodpustil prezident Miloš Zeman vyřknout na závěr summitu států Visegrádské skupiny (V4) ve slovenských Vysokých Tatrách. „Nikdo z nás není krvežíznivý lidožrout,“ řekl. On to snad někdo tvrdí? Nebo tvrdil?

pátek 12. října 2018

Ne, s papežem se nediskutuje, milé děti! Můžeme se s ním ale zamyslet...

> náboženství > etika > papež > komentář vyšel na EuroZprávy.cz, dne 11. října 2018

Ne, ani papež není neomylný. Středeční přirovnání potratů k nájemné vraždě, jehož se dopustil papež František během generální audience na Svatopetrském náměstí v Římě, vyvolalo po celém světe velký ohlas. Papež, jenž vstoupil do úřadu před pěti po ultrakonzervativním Benediktu XVI., přinášel velké naděje a očekávání. Možná ale až příliš velké.

Zákaz nošení burky ve Francii je diskriminační, porušuje svobodu vyznání, tvrdí výbor pro lidská práva OSN

> politika > Francie > OSN > lidská práva > vyšlo na EuroZprávy.cz, dne 11. října 2018.

Je burka projevem svobody vyznání, nebo jeho popíráním? Výbor Organizace spojených národů (OSN) pro lidská práva se v posledních měsících zabýval zákonem z roku 2010, který ve Francii postihuje ty, kteří skrývají svůj obličej ve veřejném prostoru. Nejčastěji se to týká nošení tzv. burky, svrchního oděvu, jež zahaluje na veřejnosti celé tělo ženy. Píše o tom ve svém středečním vydání francouzský katolický list La Croix.

čtvrtek 11. října 2018

Vítězství rozhněvaných magistrátních mužů (a několika) žen

> politika > Česko > komunální > Praha > komentář vyšel na EuroZpravy.cz, dne 9. října 2018

Praha řeší koalice. A všichni už se tváří, že to vědí. Nikdo ale nic neví: to je půvab celé hry. Ačkoliv vyhrála ODS, byť těsně – rozdíl mezi ODS se 17, 07% a Piráty se 17, 07% - je opravdu mizivý. Přesto zůstává ODS v Praze nepopiratelně stále vítězem. Proč se vůbec musí doprošovat telefonáty Alexandry Udženije, první místopředsedkyně ODS, aby je vzal někdo k jednacímu stolu? Není to volání na poušti?

úterý 9. října 2018

Patrik Nacher: Nevím, proč bychom měli jít za každou cenu do opozice!


> politika > Česká republika > komunální volby, rozhovor vyšel na EuroZprávy.cz, dne 8. října 2018.

Kdyby si někdo zlomil nohu, nebo se zapomněl na záchodě, dopadli bychom v Praze všichni stejně, říká pro EuroZprávy v rozhovoru Patrik Nacher, šéf pražské ANO a dvojka kandidátky. Rozdíl o jedno křeslo ještě podle něj neznamená, že by měli dávat ultimáta, ale ani to, že by měli jít okamžitě do opozice. „Budeme jednat se všemi,“ říká.

Jsou pátí v Praze. Dvojka pražské kandidátky Petrik Nacher musel spolknout dvojí hořké sousto: své druhé místo, ačkoliv byl nominován původně jako jednička, zároveň pocit, že by mohli jako hnutí dopadnout jinak, kdyby tomu bylo opačně. Nepůsobí zahořkle, ale ani zklamaně. Bere to, jak věci jdou...

pondělí 8. října 2018

Zápas o křeslo šéfa Evropské komise se rozhořel

> politika > Evropská unie > Evropská komise > analýza pro EuroZprávy, dne 5. října 2018.
Liberál Guy Verhofstadt chce být po nynějším konzervativci Jeanu-Caludu Junckerovi novým šéfem Evropské komise.
Evropské volby budou až za půl roku, v Evropské unii již začal boj o křeslo nejsledovanější. Ačkoliv voliči budou rozhodovat o budoucí podobě Evropského parlamentu až v květnu příštího roku, přesněji ve dnech 23.- 26. května 2019, již nyní se v zákulisí rozhořel boj o budoucího předsedu Evropské komise. Stávající nejsilnější frakce Evropské lidové strany (ELS) sice může oslabit, ale stále podle výzkumu Poll of Polls má rozhodující většinu: projekce na mandáty mluví o poklesu z 216 na 182 poslanců.

Nová uprchlická loď Mare-Ionio jako zbraň proti Salvinimu


> politika > Itálie > EU > uprchlici > vyšlo na EuroZprávy, dne 6. října 2018.

Loď bláznů? Ne, pouze nový pokus italské levice, jak se postavit politice Mattea Salviniho, italského ministra vnitra a předsedy separatistické Ligy, který na čele ministerstva razí nulovou toleranci vůči uprchlíkům. Loď jako zbraň? „Ještě před třemi měsíci jsem nevěděl nic o lodích, teď jednu mám,“ směje se Erasmo Palazzotto, jeden ze čtyř levicových aktivistů a poslanec italského parlamentu, kteří si plavidlo koupili.

Europoslanec Telička tvrdí, že by chtěl do eurovoleb s novým politickým subjektem

> politika > Evropská unie > Česká republika > rozhovor na EuroZprávy.cz, dne 7. října 2018.

ROZHOVOR - Má ruce rugbyového hráče a jeho mozek připomíná vysokokapacitní počítač. Málokdy se usmívá, vždy míří za svým cílem. Před hlučnou společností dává přednost výsledkům, jichž dosahuje s obdivuhodnou přesností. Evropský poslanec Pavel Telička nyní stojí na rozcestí. Pro EuroZprávy říká, že poprvé znovu vážně uvažuje o kandidatuře do Evropského parlamentu. „Za koho? Ten subjekt by se musel teprve narodit."

pátek 5. října 2018

Bláznivý Petříček z Pocheho černého klobouku

> politika > česká republika > Evropská unie > komentář vyšel v EuroZprávy, dne 2. října 2018.

Neuvěřitelné se patrně stane skutkem. Vládní rošáda kolem jmenování ministra zahraničních věcí se blíží k svému vyvrcholení. Bláznovství mocných. Namísto europoslance Miroslava Pocheho vytáhl Jan Hamáček, předseda ČSSD, z klobouku jeho asistenta – Tomáše Petříčka. Nikdo nezná jeho názory, nikdo nezná ani jeho osobně.

Luděk Niedermayer: Rád bych dal ministru Petříčkovi šanci!


> politika > Evropská unie > rozhovor vyšel na portálu EuroZprávy, dne 3. října 2018.

V současné české zahraniční politice je podle europoslance Luďka Niedermayera až příliš nezdravě přítomen populismus, tvrdí v rozhovoru pro EuroZprávy. Opanoval ji premiér Andrej Babiš, který své kroky volí na základě domácích výzkumů veřejného mínění, méně již s ohledem na budoucnost naší země a společné Evropy.

Europoslanec Zahradil: Západní Evropa si myslí, že může „nařídit dobro“

> politika > Evropská unie > rozhovor vyšel na portálu EuroZprávy.cz, dne 4. října 2018.

Ještě koncem léta tvrdil, že by chtěl být budoucím předsedou Evropské komise. Jan Zahradil, bývalý poradce Václava Klause, stínový ministr zahraničních věci, europoslanec za ODS, předseda Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE). Rád opakuje, že není v českém národním zájmu hlubší evropská politická integrace.

Poche tvrdí: Jmenování Petříčka na ministra není vůbec jisté!

> politka > Česko > komentář vyšel na portálu EuroZprávy.cz, dne 4. října 2018.

Bude Petříček ministrem, nebo nebude ministrem? Ministerstvo zahraničních věcí, které je od parlamentních voleb předmětem sporu mezi několika aktéry – prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem a vedením ČSSD, reprezentovaným převážně předsedou Janem Hamáčkem – by mělo být brzy obsazeno. Kdo se ale stane ministrem zahraničních věcí není vůbec jisté. Tvrdí to v reakci na dotaz EuroZprávy poradce nynějšího ministra Miroslav Poche.

Říše prezidenta Macrona se rozpadá: odchází ministr vnitra Collomb

> politika > Francie > analýza vyšla na portálu EuroZprávy.cz, dne 3. října 2018.

Velké manévry začaly. A ještě včera to vypadlo jako politické psychodrama. Dnes brzy ráno svolal francouzský prezident Emmanuel Macron radu ministrů, kde již chyběl ten, kolem kterého se to celé točilo: Gérard Collomb. Ještě včera v noci byl „první policajt“ Francie, ministr vnitra a jeden z prvních oficiálních podporovatelů Macrona na prezidentský post, ve funkci.

úterý 2. října 2018

"No, no, no!“ Evropská unie není sovětské vězení!





> politika > Velká Británie > EU > komentář vyšel na EuroZprávy, dne 1.října 2018.

Půl roku zbývá do odchodu Velké Británie z Evropské unie. Namísto konkrétních návrhů ale přichází britská diplomacie se stále extravagantnějším stylem. Nepřichází od Borise Johnsona, notorického euroskeptika, pověstného svými nevymáchanými ústy, ale čerstvě od jeho nástupce v úřadu ministerstva zahraničí – Jeremyho Hunta.