translate - traduire

pátek 20. listopadu 2015

Michel Houellebecq vidí řešení krize v nastolení přímé demokracie

> kultura > integrální text vyšel v italském deníku Corriere della Sera, dne 19. listopadu 2015
Spisovatel Michel Houellebecq obvinil po atentátech celou politickou třídu.
Nejznámější francouzský spisovatel a intelektuál Michel Houellebecq, držitel mnoha ocenění včetně Goncourtovy ceny, se ostře opřel do své vlády, kterou obvinil ze zodpovědnosti za stav bezpečnosti, v níž se jeho země nachází.

„Obviňuji Hollanda,“ napsal v textu, jejž otiskl italský list Corriere della Sera.

> exkluzivně na Jehlice revue

Zatímco po celý tento týden francouzské noviny a časopisy otiskují den za dnem analýzy a reflexe událostí, jež zasáhly v noci 3. listopadu východní část Paříže, spisovatel Michel Houellebecq stále mlčel. 

Muž, jenž rozvířil na počátku roku svým románem Soumission hladinu veřejného mínění na nejvyšší možnou míru, obviňovaný často z islamofobie, publikoval svůj text až ve čtvrtek, a to nikoliv ve Francii, ale v Itálii – v liberálním deníku Corriere della Sera.

Konec jednoho světa

> politika > esej > vyšel na Britských listech dne 20. listopadu 2015
Za koho bychom se vlastně měli modlit?
Skoro se mi o tom nechce psát. Mám někdy i dojem, že to ani nemá cenu. Tolik přesvědčených je tu náhle odhodláno řešit věci silou – vím ale, že jde nakonec mnohdy jen o prázdná gesta. Nebo se pletu? Ať už se to týká 17. listopadu, 13. listopadu... (na datech záleží nakonec v posledním sledu)... kolik těch dat má význam, když vlastně se směšují věci, pojmy jsou jen pro ty, co je vůbec dosud zajímají?

úterý 17. listopadu 2015

Boualem Sansal: 2084. Konec světa /úryvek/

> kultura > knihy > překlad pro portál literarni.cz

Sansalova kniha patří k temným vizím budoucnosti.
Nejnovější román alžírského spisovatele Boualema Sansala nese název 2084 s podtitulem Konec světa, v narážce na román 1984 George Orwella. 

Spisovatel v něm popisuje typ režimu, v němž se odehrála zásadní proměna: ani slovem není zmíněno slovo islám, přesto on sám se v rozhovorech netají, že inspirací mu byl autokratický režim íránské republiky. 

Kniha byla nominována na několik francouzských literárních cen: získala nakonec Cenu francouzské akademie. Kritikové oceňují zejména jeho poetický jazyk, ale i neúprosnou a temnou vizi autora, jenž patří k těm nejlepším ve frankofonní literatuře.

Ati nemohl spát. Úzkost ho stále více zastihovala brzy, v okamžiku ukončení palby a dokonce, když stmívání roztáhlo svůj bledý závoj, a když nemocní, znaveni dlouhými dny bloudění, se přemísťovali z pokoje na pokoj a potom z terasy na terasu, se vraceli zpátky na svá lůžka, vlekouce za sebou své nohy, vydávajíce své ubohé prosby, jimiž by dokázali překonat večera. Někteří tu již zítra nebudou. Yölah je velký a spravedlivý, zařizuje se podle svého.

neděle 8. listopadu 2015

Houellebecqovo Podvolení jde ke kořenu krize západní demokracie

> kultura > knihy > publikováno na portálu České televize dne 7. listopadu 2015
Román Podvolení vyvolal velký mediální zájem.
Poslední dystopický román spisovatele Michela Houellebecqa, v originále Soumission, vychází konečně v českém překladu pod názvem Podvolení.

Vyplatí se ho číst, a to navzdory tomu, že vyvolal po celém světě velký mediální poprask. Jedná se totiž o velmi svébytné literární dílo, jež přesahuje snadné zařazení toliko mezi románové provokace.

Prorokem islámské nadvlády
Od letošního ledna, kdy ve Francii Houellebecqův román vyšel, se dílo zařadilo mezi nejčtenější romány současnosti. Vedlo žebříčky ve Francii, Německu a Itálii; v angličtině se objevilo letošního září.

Způsobila to souslednost, s jakou se objevilo na trhu v okamžiku (7. ledna), kdy v satirického časopisu Charlie Hebdo došlo k teroristickému atentátu na redakci. Šokující událost, jež otřásla Francií a západním světem, jakoby dávala za pravdu kulturní interpretaci, že Západ je ohrožen rozpínavým a netolerantním islámem.

čtvrtek 5. listopadu 2015

Začala třetí světová válka?

politika > geopolitika > psáno pro Hospodářské noviny 16. října 2015
Čtyřletý syrský konflikt již dávno překonal hranice Sýrie.

Mluví a píše se o tom stále častěji. A není to jen nějaká efektní paranoia různých výročí (a oslav s nimi spojenými: viz připomínky 1. i 2. světové války). Už jenom při pohledu na mapu ohnisek současných světových konfliktů to muselo napadnou snad každého: začala třetí světová válka? Možná, že jste si toho jen nestačili všimnout...