translate - traduire

čtvrtek 28. prosince 2017

Naděje, nebo iluze? Prezident Macron osobností roku 2017

> politika > Francie > komentář pro Český rozhlas Plus, dne 28. prosince 2017, odvysíláno

Francouzský prezident Emmanuel Macron, nutno říci bez uzardění, končí svůj první rok, respektive osmý měsíc ve funkci – ve velkém stylu. Podle výzkumu agentury Ifop se stal osobností roku 2017 – hned vedle papeže Františka. Nikomu z jeho předchůdců se dosud nepodařilo to, co jemu. Po měsících propadu, jenž přišel v létě, se dokázal koncem toku zvednout zpátky. Francie ale zatím stále stojí na přelomu změn.

úterý 19. prosince 2017

Šéf Republikánů Laurent Wauquiez, Macronův vyzyvatel na dlouhé trati

> politika > Francie > komentář pro Český rozhlas Plus, dne 13. prosince 2017, odvysíláno 20. prosince
Stalo se, co se státi mělo. Laurent Wauquiez, dosud místopředseda Republikánů (LR) a předseda regionální rady Auvergne-Rhône-Alpes, se o uplynulém víkendu stal z předsedy provizorního, předsedou regulérním, a tím pádem zároveň novým lídrem roztříštěné francouzské pravice.

sobota 16. prosince 2017

Před Marine Le Penovou se otevírají nové politické linie

politika > Francie > analýza publikována v Parlamentních listech, dne 14. prosince 2017

Stokrát pohřbívaná, stokrát oživlá. Zatímco by si mnozí přáli, po jejím neúspěchu v prezidentských volbách, aby již konečně zmizela ze scény – té francouzské, ale i té evropské – Marine Le Penová se vrací. Vstává z popela jako bájný Fénix? Od podzimu, po turbulencích uvnitř Národní fronty (FN), jde „kupředu k nové frontě“, jak zní název její politické kampaně.

pondělí 11. prosince 2017

Liliane Bettencourtová: dědička slávy s temnými stíny

> politika > Francie > nekrolog vyšel v revui Listy č. 5/2017
Sotva měsíc před svými 95. narozeninami zemřela 21. září nejbohatší žena světa. Liliane Bettencourtová, dědička francouzské kosmetické společnosti L´Oréal, jež založil v roce 1907 její otec, podporovatel režimu Vichy a sympatizant nacismu, se sama stala v posledních letech aktérem jedné z nejsledovanějších finančně-politických afér.

sobota 28. října 2017

Vyhráli opravdu populisté, extremisté a fašisté? Neříkejte tygrovi starý pes!

> politika > společnost > analýza vyšla v Parlamentních listech, dne 26. října 2017.

Sotva se o víkendu vyvalily z médií výsledky českých parlamentních voleb, ozval se sborem štěkot: „Fašisté, populisté, extremisté... vyhráli volby! Konec demokracie!“ Nic takového se ale přece vůbec nestalo. Vítězové voleb - hnutí ANO, SPD a Piráti - spolu mají jedno hlavní společné: nabourali úspěšně dosavadní systém. Měli by spolu i vládnout!

úterý 24. října 2017

Holá pravda demokracie

> politika, kultura > pod čarou (fejeton)

> exkluzivně na Jehlice revue

Výsledek parlamentních voleb 2017 v České republice potvrdil definitivně to zásadní: skončila hra na demokracii. Může to být konec demokracie, nebo její nový počátek? Nevystačíme si možná ale jen, v tuto chvíli, se starými a vyčerpanými pojmy? Nejde vlastně pouze o revoluci rozumu i srdce? Výsledky voleb jsou, domnívám se, vůbec nejpravdivější zprávou o nás samých.

úterý 3. října 2017

Katalánští separatisté vyhráli o víkendu bitvu v komunikaci

> politika > Španělsko > komentář odvysílán na Českém rozhlasu Plus, dne 2. října 2017.
Válka nervů. Propast mezi separatistickou Barcelonou a centralistickým Madridem se o víkendu prohloubila. Podle katalánské autonomní vlády ve víkendovém „zakázaném referendu“ o nezávislosti, řeklo 90 % voličů ano. Podpořilo ho 2, 26 miliónů hlasů, účast dosáhla 42, 3 %, a to navzdory silným policejním opatřením, jež doprovázely i ostré násilné střety.

pátek 29. září 2017

Macronově Evropě nechybí ambice, ale vztah k realitě

> politika > Francie > komentář vyšel na Českém rozhlasu Plus, dne 27. září 2017.

Když v úterý připomněl na půdě slovutné Sorbonny francouzský prezident Emmanuel Macron jejího zakladatele, kněze a teologa Roberta de Sorbon (1202-1274), znělo to velmi slavnostně. Podle Macrona byla Sorbonna nejprve „myšlenka“, až potom „prestižní budova“. Podobně to je u Macrona s Evropou, neboť žít bude Evropa „pouze myšlenkami, které si o ní děláme“.

pátek 15. září 2017

Odpůrci Macrona nejsou pouze „povaleči, cynici a extrémisté“

> politika > Francie > komentář pro Český rozhlas Plus, dne 13. září 2017.

Déjà vu? První manifestace po celé Francii proti reformě zákoníku práce přivedla včera, 12. září 2017, do ulic francouzských měst tisíce lidí. Podobně jako při jiných příležitost, naposledy na jaře loňského roku, manifestovalo se – zejména ve velkých městech: Paříži, Lyonu, Marseille, Nantes, Le Havru, Toulouse...

neděle 10. září 2017

Může spasit Laurent Wauquiez francouzskou pravici?

> politika > Francie > Český rozhlas Plus, dne 7. září 2017, vysíláno v Názorech a  argumentech 12. září.
Všichni na něj myslí. Nejsou si ale jistí. Bývalý ministr, bývalý státní tajemník, bývalý vládní mluvčí a bývalý poslanec. Laurent Wauquiez, nynější předseda regionální rady Auvergne-Rhône-Alpes, má všechny předpoklady k tomu, aby se koncem roku stal novým předsedou Republikánů (LR). Té opozice, které není ani macro-konstruktivní, ani macro-kompatibilní.

pátek 1. září 2017

Macronovy reformy posilují pocit nespravedlnosti, jeho popularita padá dál. „Nevěřte Kasandře,“ říká prezident.

> politika > Francie > analýza  psána pro Parlamentní listy, dne 30. srpna 2017, vyšlo 4. září.

Kde se zastaví? A zastaví se vůbec? Další ze série propadů prezidenta Emmanuela Macrona, v předtuše podzimního sociálního výbuchu, vyvolává zvyšující se nejistotu. Prezident klesá. Hlavní síly opozice, Jean-Luc Mélenchon a Marine Le Penová, se vracejí do hry. Napětí stoupá i uvnitř vládní koalice. 

Macronův „bojový plán“ v předvečer politického střetu

> politika > Francie > text odvysílán na Českém rozhlasu Plus, 31. srpna 2017.
Po sérii katastrofálních sondáží, v nichž se prezident Emmanuel Macron umístil na nejnižší příčce - ve srovnání se svými předchůdci (srpnový výzkum Ifop mu dává 40 % oblíbenosti, a propad o dalších 9 bodů o července, což je nejnižší v dějinách celé Páté republiky) – vyrazil v tyto dny do protiútoku. Své ministry vyzval k tomu, aby byli všude, on sám poskytl patnáctistránkový rozhovor pro liberálně-pravicový týdeník Le Point.

sobota 26. srpna 2017

Nezkušenost, velká gesta, sklon k autoritářství aneb Sto dní francouzského prezidenta

> politika > Francie > shrnutí pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus, dne 22. srpna 2017.
Karikaturista listu Le Monde to vidí následovně. Schizofrenní Hollande přehodnocuje vztah k Macronovi i k financím.
Francouzský prezident Emmanuel Macron je 100 dní ve funkci. A i když jeho hnutí Republiko vpřed vyhrálo volby, podle průzkumů klesá jeho podpora. Je možné už teď hodnotit působení nové hlavy státu? Hosty v diskusi Pro a proti jsou komentátor Josef Brož a publicista Petr Janyška. 

Přehrajte si celý příspěvek na Českém rozhlasu Plus

pondělí 21. srpna 2017

Ani první, ani poslední, ani dáma, prostě – Brigitte Macronová

> politika > Francie > odvysíláno, Český rozhlas Plus, 22. srpna 2017.

Řekněme si to rovnou. Páteční rozhovor pro magazín Elle, historicky první rozhovor, který poskytla médiích manželka francouzského prezidenta, Brigitte Macronová, nepřináší nic nového. A přesto, jak říká jeden z analytiků, „Brigitte rovná se Emmanuel“.

Všechny to prostě zajímá. Magazín umístil její fotografii v džínách a bílém sáčku na titulní straně.

V čase drastického propadu prezidenta Emmanuela Macrona – ocitl se ve srovnatelné době pod úrovní svého předchůdce Françoise Hollanda, na 36 procentech popularity (podle agentury YouGouv) – má jeho choť Brigitte těžký úkol. Jako žena mladého prezidenta, o dvacet čtyři let mladšího, působí velmi svěže. Sama ale v poslední době čelí petici, která se vyslovuje proti zřízení speciálního statutu „první dámy“. Za tři týdny ji podepsalo na 300 000 lidí.

neděle 20. srpna 2017

Prázdniny za všechny peníze! Prezident Macron s chotí Brigitte v ohrožení? Ministr veřejných účtů Darmanin na dovolené ve vile drogového dealera!

 První fotografie prezidentského páru přinesl
v pátek francouzský bulvární týdeník Voici.
> politika > Francie > psáno pro Parlamentní listy dne 17. srpna 2017, vyšlo 22. srpna.

Nejsou to prázdniny jako dříve. Vypadá to na vyhlášení vládní války – zatím jenom s tiskem. Prezident Emmanuel Macron i jeho ministr Gérald Darmanin mají problémy. A postupují tvrdě. Lze ale válku s tiskem vyhrát? Oprávněně?

Ptáci odlétli na jih! Vládní prázdniny francouzských politiků začaly minulý týden! Po těžkém konci vládní sezóny si nyní všichni užívají sluníčka: prezident Emmanuel Macron s chotí Brigitte, ale i ostře sledovaní členové vlády. Nejoblíbenější destinace? Korzika!

Tu si vybralo hned osm ministrů z devětadvacetičlenného kabinetu. Premiér Édouard Philippe v magazínu Paris-Match oznámil, že se chystá na Sicílii!

Všechno by bylo v zásadě v pořádku, kdyby tu nebyli ti všeteční novináři. Jedni lezou přes plot, aby měli exkluzivní fotografie, druzí zveřejňují zprávy, které dráždí svou výbušností...

Jupiter, nebo Harlekýn? Sto dnů Macronovy politické revoluce

> politika > Francie > komentář vyšel na Českém rozhlasu Plus, dne 10. srpna 2017.
Kdo vlastně ve Francii vládne? Prezident Emmanuel Macron, který sčítá své první úspěchy – o neúspěších nechce oficiálně nic slyšet – ví, že oněch prvních 100 dnů rozhoduje. Bylo tomu tak vždycky: za Hollanda, za Sarkozyho, za Chiraca, ba i za Mitterranda... pokud nechceme rovnou mluvit o zakladateli Páté republiky Charlesi de Gaullovi.

> Příspěvek k přehrání, ZDE

čtvrtek 10. srpna 2017

Macronova republika bez soucitu, Jupiter chce řídit i galské kokrhání

> politika > Francie > analýza vyšla na Parlamentních listech, dne 9. srpna 2017.
Bilance prvních 100 dnů prezidenta Emmanuela Macrona vyvolává rozdílné pocity. Macron chce být bohem, ale odvracejí se od něj i nejbližší. Pozvolna, ale zásadně. Ti, co zatím nevyhodil, tvrdí, že reformy přinesou Francii očekávanou revoluci. Propad ve veřejném mínění je drastický, nikoliv ale zcela nečekaný.

pátek 4. srpna 2017

Macronův volný pád aneb Nebe hlásí velké jupiterské těžkosti!

> politika > Francie > analýza vyšla na Parlamentních listech, dne 26. července 2017.
Pýcha předchází pád. Stačil sotva měsíc, a prezident Emamnaul Macron společně se svým premiérem Édouardem Philippem, zaznamenali historický pád. Ve výzkumu veřejného mínění agentury Ifop-Fiducial za měsíc červenec se propadli oba o 10, respektive 8 procentních bodů. Prezident Macron z 64 na 54, premiér Philippe z 64 na 56 procent.

Výzkum, uskutečněný na reprezentativním vzorku 1947 respondentů ve dnech 17.-22. července, zveřejnil uplynulý víkend Journal du dimanche.

> AKTUÁLNĚ: Nejnovější výzkum YouGov, zveřejněný 2. srpna, dokonce pokles stanovil na 36%.

čtvrtek 3. srpna 2017

Co patří Jupiterovi, dejte prezidentu Macronovi!

> politika > Francie > komentář odvysílán na Českém rozhlasu-Plus, dne 27. července 2017.

První Macronův zákon, zákon o „moralizaci politického života“, byl ze středy na čtvrtek v ranních hodinách přijat francouzským Národním shromážděním. Respektive, první jeho část, týkající se zaměstnávání rodinných příslušníků a blízkých, pro celek politické třídy – ministry, poslance a regionální politiky.

čtvrtek 20. července 2017

Vojenská čest armádního generála Pierra de Villierse

> politika > Francie > komentář odvysílán na Českém rozhlasu Plus, dne 20. července 2017 (zde integrálně)

Na slavnostním defilé 14. července, ve státní svátek Den pádu Bastilly, toho dne na Champs-Elysées nechyběl. Vrchní velitel francouzské armády Pierre de Villliers, potřásl svému prezidentu Emmanulovi Macronovi pravicí, jak to má v poslední době prezident rád. O pět dní později podal generál demisi. K rozhodnutí mu stačil pouhý týden. První demise tohoto druhu v dějinách Páté republiky.

pátek 14. července 2017

Macronova šarmantní komunikace s Trumpem

> politika > Francie / USA > komentář odvysílán v Českém rozhlase Plus, dne 14. července 2017.
Na čtyřicet osm hodin poctil americký prezident Donald Trump nuvštěvou svůj francouzský protějšek, Emmanuela Macrona – a přiletěl do Paříže. Oficiálním důvodem bylo 100. výročí vstupu Spojených států amerických do první světové války. Naposledy navštívil 14. července, ve francouzský státní svátek dobytí Bastilly, George Bush: stalo se tak v roce 1989 při 200. výročí oslav Velké francouzské revoluce.

čtvrtek 13. července 2017

Helmut Kohl a Simone Veilová - nejednoznačné příběhy dvou Evropanů


> politika > Evropa / Německo / Francie > komentář odvysílán v Českém rozhlasu Plus, dne 12. července 2017

Jsou příběhy velkých mužů, a potom příběhy… velkých žen. Nedávno zesnuvší Helmut Kohl a Simone Veilová, respektive bývalý německý kancléř, sjednotitel Německa a francouzská ministryně, první předsedkyně Evropského parlamentu, k tomu poskytují ideální příležitost ke srovnání.

pondělí 10. července 2017

Nové tváře bloudí Bourbonským palácem

> politika  Francie > odvysíláno na Českém rozhlasu Plus, dne 29. června 2017.

„Doleva?“ – „Doprava?“ – „Do 1. patra, nebo do přízemí?“ ptá se Marine Le Penová, předsedkyně Národní fronty, ale nyní především nová poslankyně, jedna z 577, ne ovšem zcela zanedbatelná. Televize BFMTV vysílá tento orientační pochod Le Penové v kuloárech Bourbonského paláce s jistou dávkou škodolibosti – můžete ho vidět i na internetu. Podobný zmatek neměla v hlavě pouze Le Penová, potíže s orientací mělo i dalších 423 nových poslanců, kteří ze 75 % obměnili francouzské Národní shromáždění – a od tohoto úterý i počet dosavadních křesel.

středa 28. června 2017

Francouzské Národní shromáždění se dalo do pohybu

> politika > Francie > analýza pro Parlamentní listy, dne 28. června 2017.
Volba předsedy parlamentu, Françoise de Rugyho, volba předsedů klubů, vše se dalo do pohybu. Nástup do Národního shromáždění je okamžikem, kdy se otevírá ve Francii nová epocha. Většinu má Macronovo hnutí, historie ale patří Národní frontě.

pátek 23. června 2017

Vládní rozvod po francouzsku v důvěrném jádru Macronie

> politika > Francie > komentář odvysílán na Českém rozhlasu Plus, dne 22. června 2017.
Jsou manželství italská – a potom francouzská. Stejně jako rozvody. Obě formy nepostrádají na naše poměry vášnivých vznětů a rychlých rozhodnutí. Krátce po vítězství Macronova hnutí v druhém kole parlamentních voleb v neděli, odešli ve středu z vlády čtyři ministři. Vypukla vzpoura v Macronii?

středa 21. června 2017

Macrona porazila rekordní neúčast voličů

> politika > Francie > komentář odvysílán v Českém rozhlasu Plus, dne 19. června 2017.

Po prvním kole se to zdálo být jasné. Je to jasné, ale... Ze 47 miliónů Francouzů, kteří byli zapsáni k parlamentním volbám, 43 % volilo prezidentskou Republiku na pochodu (LREM) – a toto hnutí získalo 306 křesel. Historický triumf prezidenta Emmanuela Macrona, jenž se zdál ještě minulý týden zbourat Národní shromáždění, se nekoná. Navzdory tomu, že jeho hnutí La République en marche! (Republika na pochodu!) získalo v Národním shrormáždění absolutní většinu, čelí celkově rekordní neúčastí, dokonce ještě vyšší než minulý týden.

> AKTUÁLNĚ: Nová vláda premiéra Édouarda Philippa, tzv. Philippe 2 - po odchodu tří ministrů MoDem (Bayrou, de Sarnezová, Goulardová) a Richarda Ferranda, ZDE.

Prezident Emmanuel Macron nedostal bianko šek

> analýza vyšla na portálu Parlamentních listů, dne 19. června 2017.
Vypadá to jako série vyhlašovaných rekordů na všech frontách! Rekordní výsledek Macronova hnutí koriguje rekordní neúčast, ale i historická srovnání! Neúčast dosáhla rekordních 57, 4 %! Jean-Luc Mélenchon, předseda levicového hnutí Nepoddajná Francie (LFI) mluví o neúčasti jako o „generální občanské stávce“. Předsedkyně Národní fronty (FN) Marine Le Penová považuje výsledky za nelegitimní a anti-demokratické.

středa 14. června 2017

Nadešel čas Macronovy demokratické despocie!

> politika > Francie > analýza vyšla na portálu Parlamentních listů, dne 13. června 2017.
To není vítězství, ale převzetí. Každý druhý francouzský volič v prvním kole parlamentních voleb uplynulou neděli 11. června – nehlasoval. Neúčast se vyšplhala na rekordních 51, 29 %. To je rekord nejen v rámci Páté republiky od roku 1958, ale v rámci všech francouzských republik. Francie zůstává rozdělenou zemí. Macronova Republika na pochodu (La République en marche! - REM) získala společně s Demokratickým hnutím (MoDem) 32, 32 %, tudíž absolutní většinu v Národním shromáždění.

pondělí 12. června 2017

Parlamentní volby ve stínu aféry Richarda Ferranda?

> politika > Francie > text vyšel na portálu Parlamentních listů, dne 7. června 2017

Aféra, která může otřást prezidentem Emmanuelem Macronem? Již dva týdny cloumá francouzskou politikou aféra ministra Richarda Ferranda, jednoho z nejbližších prezidentových spolupracovníků. Děje se tak před rozhodujícím politickým kláním parlamentních voleb 11. a 18. června.
Obě kola parlamentních voleb by měla potvrdit, zda prezident Emmanuel Macron získá po svém vítězství také prezidentskou většinu v parlamentu. Ta bude rozhodujícím mocenským faktorem pro prezidentův pětiletý mandát. Výzkumy Harrisova institutu a Opinionway/Orpi předpovídají, že prezidentští kandidáti hnutí La République en marche! (Republika na pochodu!) mají šanci získat parlamentní většinu v rozpětí 335 – 355 křesel z 577.

Prezident Macron „na pochodu“ do Bourbonského paláce

> politika > Francie > text odvysílán na Českém rozhlasu Plus, dne 12. června 2017.

Cesta se tvoří za pochodu. Triumf Emmanuela Macrona, jenž ovládl Élysejský palác, pokračuje dál. Výsledek prvního kola parlamentních voleb tuto neděli napovídá, že má Macron zálusk na palác další, tentokrát Bourbonský.

čtvrtek 1. června 2017

Morálka ministra Ferranda nade vše

> politika > Francie > komentář odvysílán na Českém rozhlasu Plus, dne 30. května 2017.

Má to být první zákon nové vlády ministra Edouarda Philippa. Ještě v únoru, kdy došlo ke strategické alianci mezi tehdejším kandidátem Emmanuelem Macronem a šéfem Demokratického hnutí Françoisem Bayrouem, stal se požadavek moralizace politického života doslova jejím úhelným kamenem. Od minulého týdne se změnil na kámen prubířský. Morálka nade vše? Inu, jak pro koho, dodejme...

pátek 19. května 2017

Nový premiér Édouard Philippe, Macronův klín mezi republikány

> politika > Francie > komentář odvysílán na Českém rozhlasu Plus, dne 16. května 2017.
Před Matignonským palácem, sídlem francouzského premiéra, bylo včera odpoledne po třetí hodině plno. Socialistický premiér Bernard Cazeneuve, elegantní a uměřený, předával svou funcki novému nájemci. Téměř dva metry vysoký Édouard Philippe stál vedle něj lehce nahrbený, svraščelé čelo, vědom si patrně, že jako republikán nebude mít nyní snadnou úlohu.

pondělí 8. května 2017

Macron, nejmladší prezident Francie: vítězství, které rozděluje celou zemi

> politika > Francie > komentář vyšel na Parlamentních listech, dne 8. května 2017.

Neděle 7. května se pro Emmanuela Macrona stala dnem vítězství. Porazil svou soupeřku Marine Le Penovou v poměru 66, 1 : 33,9 %. (podle definitivních výsledků ministerstva vnitra) Před dosud nejmladším prezidentem v dějinách země stojí ale nemalý úkol. Jak sjednotit rozdělenou zemi?

Marine Le Penová ve svém prvním projevu, krátce po oznámení výsledků prvních odhadů, vyzvala ke sjednocení všech patriotů. Měsíc před parlamentními volbami je sjednocení Francie úkolem pro Macrona, bývalého ministra socialistické vlády, téměř nesplnitelný.

sobota 6. května 2017

Pátá republika u konce s dechem! Co bude dál?

> politika > France > komentář odvysílán na Českém rozhlasu Plus, dne 5. května 2017.

Druhé kolo, třetí kolo? Nesmysl? Nikoliv. Oba kandidáti, kteří postoupili do druhého kola francouzských prezidentských voleb, tedy Emmanuel Macron a Marine Le Penová, mají před sebou kolo druhé. Ale nakonec i to třetí, totiž parlamentní volby v červnu. Tam budou usilovat o vznik prezidentské většiny.

Ani jeden nedosáhl v tom prvním více než 50 %, nutných k vítězství, dokonce se dá říct, že jejich vítězství bylo společné. Oba vystupovali a vystupují proti systému, což zejména v případě Macrona vypadá jako hodně dobrý vtip. Od bývalého Rotschildova bankéře, poradce prezidenta Hollanda a jeho ministra ekonomie, to je opravdu velké pokrytectví.

pátek 5. května 2017

Le Penová: „Není vše, ani Francie, jen na prodej!“ - Macron: „Francie si zaslouží něco lepšího!“

> politika > Francie > feature vyšel na Parlamentních listech, dne 5. května 2017.

Le Penová v televizním duelu Macrona pořádně přidusila a vyprala. Šílená diskuse, píše Le Figaro. U televizních diváků ve výzkumu nakonec Macron zvítězil!


Dvě vize Francie. Dva kandidáti: Marine Le Penová a Emmanuel Macron proti sobě stanuli 3. května večer k dosud neviděnému a neslyšenému televizním duelu., jenž připomínal boxerský zápas. Ostrá výměna, v němž hrubé argumenty byly jako zbraně, tnoucí do živého. Padala silná slova, ozývaly se osobní útoky.

Macron: „My jsme na pochodu!“ Zvítězit s televizním evangelistou Macronem, nebo chcípnout?

> politika > Francie > feature vyšel na Parlamentních listech, dne 2. května 2017.

Na pondělní Macronův mítink dorazila jako nechtěné překvapení i socialistická ministryně Royalová, bývalá partnerka nynějšího prezidenta Hollanda.


Vypadá to jako třídní boj. Boj mezi elitou proti lidu. Mezi Emmanuelem Macronem a Marine Le Penovou to šest dní před druhým kolem prezidentských voleb jiskřilo. V pondělí 1. května svolal Emmanuel Macron, kandidát s profilem „kaviárovové levice“, do XIX. pařížského arrondissementu , svůj poslední velký mítink.

Macron je favoritem voličů, kteří k němu nemají důvěru

> politika > Francie > analýza vyšla na portálu Parlamentních listů, dne 3. května 2017
Výbuchy násilí, Molotovovy koktejly a stoupající nervozita. Taková je Francie posledních dní. Šest policistů bylo zraněno během protestů 1. května, jeden z nich utrpěl vážné popáleniny – fotografie policisty uprostřed ohně obletěla doslova celý svět (viz. NYT). Bude taková Francie i po vítězství Emmanuela Macrona?

Studenti lycejí v tom mají jasno, když skandují: „Ani Marine, ani Emmanuel, ani vlast, ani šéf!“ Ve francouzštině to zní lépe: „Ni Marine, ni Macron, ni patrie, ni patron!“ Francie je jako země rozdělená, a odpor, který vyvolal postup Jeana-Marie Le Pena do druhého kola na jaře roku 2002 se obecně nekoná. Jak to dopadne v neděli?

Stále ve velké formě: Jean-Marie Le Pen podpořil svou dceru na nejvyšší úřad!

> politika > Francie > feature vyšel na portálu Parlamentních listů, dne 2. května 2017


Je to tradiční rituál. A ti, co to místo znají, vědí, o čem je řeč. Mezi ulicí Rivoli a Louvrem, na Náměstí Pyramid, se vždy shromažďovali ti, které dnes bývají ve Francii stále nazýváni patrioté. „Jean-Marie... Jean-Marie,“ skandovali jeho věrni. Zakladatel Národní fronty (FN) Jean-Marie Le Pen ve svém červeném baloňáku a černé bekovce vystoupil na pódium – a doslova nic nechybělo. Jistě, Jean-Marie již není žádný mladík... Ale přesto! Kdo by to dokázal v jeho osmaosmdesáti letech! Bylo to skoro jako za „starejch časů“.

sobota 29. dubna 2017

Nová aliance na pravici: Dupont-Aignan uzavřel smlouvu s Marine Le Penovou

> politika > Francie > glosa exkluzivně na Jehlice revue

Ostuda, zrada, nebo historický okamžik? Kandidát Nicolas Dupont-Aignan, předseda suverenistického hnutí Debout La France (Vzhůru, Francie), který skončil v prvním kole francouzských prezidentských voleb na šestém místě se ziskem 4, 7 % , se odhodlal k přímé alianci s Marine Le Penovou!

středa 26. dubna 2017

Pevné postoje, nebo křehká iluze?


> politika > Francie > analýza vyšla na portálu Parlementních listů, dne  24. dubna 2017.

Kdo vlastně vyhrál v prvním kole francouzských prezidentských voleb? Postupují dva kandidáti, Emmanuel Macron a Marine Le Penová, propadli oficiální kandidáti levice i pravice. Souboj ve druhém kole, dne 7. května, se povede mezi dvěma politiky, kteří odmítají dosavadní systém. Ani jeden, ani druhý nemusejí získat parlamentní většinu!

Katolíci volili Fillona, muslimové Mélenchona!



> politika > Francie > glosa vyšla na Parlamentních listech, dne 25. dubna 2017.

Lekce, která zůstala utajena! Navzdory výsledkům, v nichž do 2. kola francouzských prezidentských voleb postupují velmi těsně Emmanuel Macrona a Marine Le Penová, oba mezi 24 a 22 %, pod prahem pozornosti zůstala podstatná informace. Kdo z voličů byl jakého vyznání? Nikdo se na to dosud neptal!

Na 46 % praktikujících katolíků volilo Françoise Fillona, muslimové naopak z 37 % Jeana-Luca Mélenchona. Pro Emmanuela Macrona se naopak vyslovili ze 30% protestanté. Oznámil to týdeník Pèlerin v pondělí s odkazem na výzkum agentury Ifop.

Macron proti Le Penové - pravice K. O., levice v troskách


> politika > Francie > komentář odvysílán na Českém rozhlasu Plus, dne 24. dubna 2017

Kdo vyhrál? Výsledek 1. kola francouzských prezidentských voleb nemá vítěze. Zato má velký počet poražených. „Pravice je K.O.,“ hlásí konzervativní Le Figaro. Levicové Libération cílí vítězoslavně na Macrona s titulkem: „Na pochod.“

Do 2. kola dne 7. května vybralo 47 miliónů voličů liberálně-levicového Emmanuela Macrona, předsedu hnutí En marche! (Na pochod!) a Marine Le Penovou, předsedkyni pravicově-populistické Národní fronty, statisticky ovšem rozdílem pouze dvou procentních bodů.

neděle 23. dubna 2017

Diktatura Hollanda, šmírování opozice, nadržování Macronovi. Pobočník Marine Le Penové Ferrand těsně před volbami popsal situaci

> politika > Francie > rozhovor vyšel na portálu Parlamentních listů, dne 22. dubna 2017.

> ROZHOVOR. Nadcházející 1. kolo prezidentských voleb rozhodne, zda Marine Le Penová, předsedkyně Národní fronty (FN), postoupí do 2. kola. Místopředseda europarlamentní frakce Evropa národů a svobody, europoslanec Národní fronty Édouard Ferrand tvrdí, že v mnoha místech ve Francii už podpora pro jeho předsedkyni přesáhla 50 procent. Má pocit, že volební boj není zcela férový a že kampaň pominula některá témata. Vyjádřil se také, co přesně případná prezidentka Le Penova chystá.

Jak byste zhodnotil současný stav prezidentské kampaně ve Francii?

Prezidentská kampaň pominula, kromě posledního týdne – a to z aktuálních důvodů – skutečná témata: terorismus, islamismus, bezpečnost, rozpad našich ekonomik z nárazů globalizace. Média a celý systém systematicky favorizoval pobuřujícím způsobem jednoho kandidáta, totiž Emmanuela Macrona. A opět ještě jednou byly všechna hlavní témata vynechána. Marine Le Penová kladla důraz na otázky venkova, identity a ekonomiky.

pátek 21. dubna 2017

Teroristická karta ve francouzské prezidentské hře

> politika > Francie > komentář odvysílán na Českém rozhlasu Plus, dne 19. dubna 2017
> aktuálně: Marine Le Pen et François Fillon anulovali ve čtvrtek večer svá shromáždění v reakci na útok, jemuž podlehl francouzský policista na Champs-Elysées. Oznámili to ve vysílání veřejnoprávní stanice France 2.

Volby ve stínu terorismu? Do prvního kola prezidentských voleb ve Francii zbývají čtyři dny. Čtyři z jedenácti kandidátů, kteří usilují o to zasednout v Elysejském paláci, mají téměř identickou šanci. Dva z nich, Marine Le Penová, předsedkyně populistické Národní fronty (FN) a François Fillon, kandidát Republikánů (LR), mohou navíc posílit nečekaně, navzdory dosavadním trendům. Do hry totiž vstoupil nový faktor – teroristická hrozba.

úterý 18. dubna 2017

Duely: Le Penová proti Mélenchonovi? Nebo Mélenchon proti Fillonovi?

> politika > Francie > glosa exkluzivně na Jehlice revue
Nikdo si to nedokázal ještě před pár dny představit. Nejde přitom o nic až tak zanedbatelné. Mohou se do druhého kola dostat kandidáti dvou extrémů? Ano, mohou! Duel může vypadat takto: Le Penová proti Mélenchonovi! Fantazie? Nikoliv!

úterý 11. dubna 2017

Ani Marine, ani Emmanuel, ani... François, ale: Jean-Luc Mélenchon!

> politika > Francie > exkluzivně na Jehlice revue

Třetí! A možná také první. Jean-Luc Mélenchon, krajně levicový kandidát, stojící na čele hnutí France insoumise (Nepoddajná Francie) může být největším překvapením prezidentského klání.


Ti, kdo se zajímají o francouzské prezidentské volby, nevycházejí z údivu. Za pouhé dny týdny nadchází 1. kolo, z něhož by měli vzejít dva kandidáti, kteří se utkají ve 2. kole. Dlouho očekávaný prezidentský duel, který vyvolává již nějaký čas zděšení i v nejvyšších patrech Evropské komise, měl dlouho jasná jména. Byli to dva: Marine Le Penová, předsedkyně populistické Národní fronty (FN) a Emmanuel Macron, neokoukaný centrista z hnutí En marche (Na pochodu)!

úterý 28. března 2017

Drobné střípky z velkého pohřebního spektáklu

> společnost > kultura > reportáž z loučení s kardinálem Miloslavem Vlkem


Rozloučení s kardinálem Miloslavem Vlkem o uplynulém víkendu byla událost číslo jedna. Připomínala ho všechna média: veřejnoprávní, ale i soukromá. Nabízím pohled osobní, jak jsem si to sám na místě prožil. Bez ambice činit z toho dalekosáhlé závěry.. Byl jsem u toho, jako svědek, a tak trochu i jako pozůstalý.


> Pátek, 24. března 2017, 15-16 hodin

„Pojď, půjdeme se podívat na mrtvého kardinála!“ pravil mladý otec a sundal svému malému chlapci čepici. Před kostelem sv. Benedikta na Hradčanském náměstí není před třetí odpolední příliš lidí. Fronta, táhnoucí se do kostela, čítá pouze nějakých dvacet lidí. Chovají se k sobě navzájem ohleduplně, kolemjdoucí se zastavují, ale jen někteří, turisté se obyčejně se svým průvodcem s fáborkem valí dál; několik fotografů z celostátních médií pořizuje vzácné snímky – fronty, cedulky před vstupem, ale zejména snímky vevnitř.

čtvrtek 23. března 2017

Vítězství Marine Le Penové nemusí být jenom fikce!


> politika > Francie > analýza vyšla na portálu Parlamentních listů, dne 22. března 2017

Ano, Marine Le Penová může vyhrát! Byl by to konec Francie, jak jsme ji dosud znali. Bylo by to ale horší než Brexit? Bylo by to horší než Trump? Francie, jejíž systém je založen na tradičních autokratických mechanismech, a vládnutí nevolené a často zkorumpované byrokratické elity, by možná nalezla nový výhled. Nemusí to být jenom fikce! Evropské banky jsou již na pozoru!

pondělí 20. března 2017

A na lavici obžalovaných usedne... prezident/ka republiky?


> politika > Francie > komentář > psáno pro Český rozhlas Plus, kde odvysíláno 28. března 2017.

Kampaň ve francouzských prezidentských volbách překročila jedno velké tabu. Poprvé v dějinách Páté republiky byl justicí obviněn prezidentský kandidát. A všichni tři stěžejní kandidáti – totiž Fillon, Le Penová a vposledku i Emmanuel Macron vystupují protisystémově. 

Je to jarní móda, nebo se něco podstatného děje?

čtvrtek 16. března 2017

Zásadní změnou ve Francii by byla změna režimu!

> politika > Francie > Odpověď na anketní otázku Institutu Václava Klause, vychází dne 17. března 2017.

Otázka: Ať dopadnou francouzské prezidentské volby jakkoli, je možná zásadní změna francouzské politiky?

Poprvé v dějinách Páté republiky, tedy od památného nástupu k moci generála Charlese de Gaulla v roce 1958, to vypadá na všech frontách, že může dojít nejen ke změně francouzské politiky, ale přímo režimu.

Ve zkratce tomu říkejme: konec Páté republiky a vznik Šesté. 

Příznak symbolický hledejme v jednom gestu z 1. prosince loňského roku: poprvé v dějinách tohoto režimu nekandiduje dosavadní prezident. François Hollande se této možnosti pod tíhou katastrofální popularity zřekl...