translate - traduire

pondělí 8. května 2017

Macron, nejmladší prezident Francie: vítězství, které rozděluje celou zemi

> politika > Francie > komentář vyšel na Parlamentních listech, dne 8. května 2017.

Neděle 7. května se pro Emmanuela Macrona stala dnem vítězství. Porazil svou soupeřku Marine Le Penovou v poměru 66, 1 : 33,9 %. (podle definitivních výsledků ministerstva vnitra) Před dosud nejmladším prezidentem v dějinách země stojí ale nemalý úkol. Jak sjednotit rozdělenou zemi?

Marine Le Penová ve svém prvním projevu, krátce po oznámení výsledků prvních odhadů, vyzvala ke sjednocení všech patriotů. Měsíc před parlamentními volbami je sjednocení Francie úkolem pro Macrona, bývalého ministra socialistické vlády, téměř nesplnitelný.

Le Penová : „Francouzi si vybrali kontinuitu!“


„Francouzi si vybrali nového prezidenta republiky a volili pro kontinuitu,“ řekla Le Penová před řadami zklamaných voličů. Svou stranu, tedy Národní frontu (FN) označila vzápětí za „první sílu opozice“ a ohlásila, že v následujících dnech se bude „angažovat v hluboké transformaci“, aby utvořila „novou politickou sílu“.

Popřála zároveň svému konkurentu k vítězství. Poděkovala 11 miliónům Francouzů, kteří „ji podporovali, stejně jako Nicolase Duponta-Aignana“, jenž s ní před 2. kolem vytvořil politickou alianci. „Francouzi si vybrali alianci patriotů a republikánů jako první opoziční sílu,“ řekla.

Její zraky se nyní upínají k parlamentním volbách, jež budou odehrávat dvoukolově ve dnech 11. a 18. června. Oznámila, že bude „na čele tohoto boje“.

Macron : „Nová stránka se otevírá!“


Krátce po 21. hodině vystoupil se svým prvním projevem také Emmanuel Macron. Za zvuků Ódy pro radost, evropské hymny, vkráčel na pódium. „Budu vám sloužit," opakoval několikrát ve svém projevu na esplanádě pařížského Louvru. Vedle díků, vyjádřil se i k problémům, které prožívá Francie. „Nepopírám žádné ekonomické těžkosti, ani sociální fraktury, ani diplomatické slepé ulice, ani morální oslabení naší země,“ řekl. Pozdravil svou soupeřku „republikánským pozdravem“, a dodal: „Znám rozdělení našeho národa, které vedlo některé k volbě extrémů. Respektuji to.“

Oznámil, že Francie bude stát v první řadě boje proti terorismu, a bude tomu tak stejně i na mezinárodní scéně. „Drazí spoluobčané, nová stránka našich dějin se dnes večer otevírá. Chci, aby to byla stránka naděje a znovuobnovené důvěry,“ řekl. Mezi první své úkoly označil „moralizaci veřejného života“, ale i „uznání pluralismu, demokratické vitality, jež budou stát jako pilíř naší aktivity“.

Poděkoval také prezidentu Françoisi Hollandovi, od něhož za několik dní na perónu Élysejského paláce převezme nejvyšší funkci v zemi. Na pódium potom přivedl svou ženu Brigitte a celou rozšířenou rodinu. Při jejím vstupu začali lidé spontánně zpívat Marseillesu, francouzskou hymnu.

Do měsíce nové volby, které vytvoří poměry moci

Před Francouzi ale za měsíc, 11. a 18. června stojí nové, tentokrát parlamentní volby. Ty rozhodnou, kdo získá parlamentní většinu. Nic není méně jisté : podle předběžných odhadů by to mohli být Republikáni (LR), poraženi v prezidentské volbě, silní v regionech. na čelo tohoto odhodlání stanul François Baroin, jenž by mohl být také premiérem - nové cohabitace, způsobu společného vládnutí mezi prezidentem a parlamentní většinou, Podle praktik Páté republiky, založené generálem Charlesem de Gaullem v roce 1958, by tato většina měla vládnout v tomto polo-prezidentském režimu.

Macron, jehož hnutí En marche! bylo založeno před pouhým rokem, bude mít velké obtíže vytvořit silný aparát, který by republikánům mohl konkurovat. Nic ale není vyloučeno, protože hnutí se daří spojovat dosud nespojené politické veličiny, ale i osobnosti z občanského života. Hnutí, které jde zleva do prava, a zprava doleva, zatím sjednocuje především bývalé socialistické kádry, kteří se k němu otevřeně přihlásili již před prvním kolem jako Jean-Yves Le Drian, socialistický ministr obrany, ale i třeba Dominique de Villepin, bývalý ministr zahraničí za éry Jacquese Chiraca. 

Příští dny naznačí, zejména výběrem nového premiéra příští týden, kudy politika nového prezidenta Francie na francouzské scéně povede.

Odbory a levicová opozice, na čele zejména s bývalým kandidátem Jeanem-Lucem Mélenchonem, již ohlásila Macronovi válku. Na náměstí Republiky se při pondělí odpoledně srotili tisíce lidí, kteří protestovali proti Macronově politice, ještě za časů jeho angažmá v socialistické vládě.

Žádné komentáře:

Okomentovat